Jsou modré LED nebezpečné zraku?

Tomáš | LED osvětlení,Osvětlení | 19.1.2015

LED technologie se staly součástí denně využívaných zařízení jakými jsou tablety, mobily či monitory počítačů. Ovšem stále častější otázkou vědců zůstává, jestli jsou tyto zařízení bezpečné a pro člověka nezávadná.

O ovlivňování bioritmů barevným světlem jsme již na Fotonmagu psali vícekrát. Nedávná studie prokázala, že LED podsvětlení používané v elektronických čtečkách má vliv na nespavost u zkoumaných jedinců. Dlouhodobá expozice intenzivnímu modrému světlu může také dle odborníku způsobit věkovou makulární degeneraci (AMD), která je hlavním činitelem slepoty obyvatel v západní Evropě. Ta se objevuje hlavně v severských zemích, kde jsou obyvatele vystaveni více jasným slunečním paprskům, konkrétně modrému světlu při jasné denní obloze.

Bílé LED mají proti klasickým žárovkám ve spektru silněji zastoupenu modrou složku. Poměr vyzařovaného modrého světla ze zvyšuje ze současných 26% u klasických žárovek na celých 35% u LED žárovek (autoři studie nezmiňují pro jakou teplotu chromatičnosti tuto hodnotu uvádějí).

Dle vyjádření Celia Sáncheze-Ramose, výzkumného pracovníka Universidad Complutense de Madrid, smrt zrakových tkání v Petriho miskách ozářených intenzivním modrým světlem, nastala po 12 hodinách expozice. Počítače a všechny ostatní zařízení založené na LED obrazovkách působí pravděpodobně ještě hůře než samotné LED žárovky, protože lidé se na ně dívají upřeně a po delší dobu.

Ovšem jedním dechem dodal, že pro potvrzení negativního vlivu diodového osvětlení je nutná alespoň dekáda výzkumů. Preventivní ochrannou zraku kromě omezení sledování těchto zařízení nebo nošení speciálně filtrujících brýlí, může také dobře působit vitamín C, E, selen, zinek a lutein. Lidé, kteří tyto oční doplňky stravy užívali, měli o 25% nižší pravděpodobnost výskytu AMD.

Zdroj: ledinside.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (8 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck