LED svítidla budou léčit nespavost kosmonautů

Kosmonauti na mezinárodní kosmické stanici ISS (International Space Station) často trpí syndromem nespavosti, způsobeným hlučným prostředím a prací pod neustálým tlakem. Tento syndrom se objevuje až u poloviny členů posádky, což nelze brát na lehkou váhu. Astronauti ztrácí pozornost, zhoršuje se jim paměť a jsou také náchylnější k nemocem.

Pracovníci NASA se rozhodli vyřešit problém nespavosti instalací speciálních LED panelů, které jsou uzpůsobeny dle posledních poznatků o vlivu barvy a intenzity světla na lidskou psychiku.

Nové LED osvětlení bude simulovat klasické přírodní denní cykly – modrá barva ráno, bílá během dne a načervenalá ve večerních hodinách. Tato světelná terapie by měla pomoci zvládat poruchy spánku. Výzkumy potvrzují, že namodralá barva potlačuje spánek díky zvýšené produkci hormonu melatoninu, který hraje hlavní roli při řízení rytmů den/noc. Naopak načervenalé LED mohou mít opačný efekt, díky čemuž je vyvolávána přirozená ospalost.

Na vybavení speciálním LED osvětlením v americké části kosmické stanice ISS, vyčlenila NASA 11,2 mil USD (250 mil. Kč) a celá realizace by měla být uskutečněna do roku 2016. NASA doufá, že na kosmické stanici ISS budou platit stejné výsledky jako na Zemi a problém s nespavostí bude vyřešen přirozenou cestou, na místo současně podávaných léků na nespavost, které mohou způsobit při dlouhodobém užívání závislost.

Zdroj: gizmag.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (5 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

1 komentář »

  1. […] ovlivňování bioritmů barevným světlem jsme již na Fotonmagu psali vícekrát. Nedávná studie prokázala, že LED podsvětlení […]

    Pingback by FotonMag - LED, svítilny, baterky, baterie, akumulátory, OLED » Jsou modré LED nebezpečné zraku? — 19.1.2015 @ 10:19

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck