Světlo s nastavitelnou barvou světla přináší výrazné benefity, je čím dál dostupnější

David Ruth | Zajímavé využití LED | 5.11.2023

Jedním ze zvláštních důsledků pandemie covidu-19 je dnes mimo jiné výraznější přehodnocení využití kancelářských prostor. Mnoho pracovníků během lockdownů pracovalo z pohodlí domova a aby je po konci pandemie firmy nalákaly zpět, mnoho zaměstnavatelů se rozhodlo zlepšit pracovní prostředí. Přitom právě osvětlení v tom hraje zásadní podíl, neboť jeho kvalita má podstatný vliv na produktivitu, zdraví a celkové rozpoložení pracujících.

Přitom již v roce 2017 upozorňovala Americká společnost interiérových designérů ve spolupráci s Cornellskou univerzitou a Innovative Workplace Institute na významný dopad designu kanceláří na chování a výkonnost. Z jejich společných studií vyšlo najevo, že 68 % zaměstnanců nebylo spokojeno s osvětlením ve své kanceláři.

Ideálním zdrojem světla je samozřejmě denní sluneční světlo, ne všechny kancelářské prostory však umožňují mít všechny stoly hned u okna. Často je nutné se spolehnout na umělé osvětlení.  Dobře se ví, že umělé bílé světlo sice zvyšuje naši aktivitu a je tedy nejlepší pro práci, na druhou stranu však není přirozené mu být vystaven 8 nebo i více hodin v kuse.

Čím dál více se tak dneska osvojuje koncept tzv. osvětlení zaměřeného na člověka (human-centric light), které se přizpůsobuje přirozeným fyzickým potřebám. Jako vhodné se v tomto ohledu jeví především to osvětlení, která při zachování stejného jasu umožňuje regulovat teplotu chromatičnosti (tj. barvu světla), a to nejlépe tak, aby světlo sledovalo přirozenou spektrální křivku, jak ukazuje graf. V průběhu dne se tak například může teplota osvětlení postupně měnit ze studeného světla 6500 K až k večernímu teplému osvětlení 2700 K, jak ukazují dvě fotky napravo.

Již několik studií (viz například náš starší článek) prokázalo, že zaměstnanci pracující pod takovýmto osvětlením vykazují vyšší produktivitu a zároveň popisují lepší pocit z prostředí, více energie a lepší zdraví. Někdy se tak k benefitům vhodného osvětlení připisuje i nižší absence v práci. Čím dál více firem proto dnes volí tento nový typ osvětlení do svých prostorů, k čemuž výrazně přispívá i neustálé klesání pořizovacích nákladů na LED osvětlení.

Zdroj: architecturalssl.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck