Nanovlákno s kvantovými tečkami emituje světlo

honza | Věda,Zajímavé využití LED | 27.2.2007

Obrázek LED zařízení z Atomic Force mikroskopu. Měřítko v obrázku má 1µm (obrázek: Nano Letters)

Holandští vědci z Institute for Nanoscience v Delftu ve spolupráci s Philips Research Labs v Eindhovenu vyrobili první nanovlákno s kvantovými tečkami, které se chová jako klasická LED. Výsledek otvírá novou cestu k produkci optoelektronických zařízení založených na jednotlivých nanovláknech, kde transport jednoho jediného elektronu může být kombinován se vznikem jednoho jediného fotonu.Výhoda takových nanovláken je mimo jiné i v jejich levné produkci z dobře dostupných zdrojů jako je například křemík.

To co bylo v Holadsku vyrobeno má základ v polovodičových materiálech na bázi indium fosfátu a indium arsenidu. Rozměr jednotlivého vlákna je 30 nm napříč a 4 μm do délky. Přidání hydrosyřičitanu podél osy vlákna vytváří v nanovlákně PN přechod. Pokud je na toto zařízení přivedeno napětí, tak emituje fotony v infračervnené oblasti. Vzniká tak miniaturní LED ve které je rekombinace elektronu omezena pouze na malou sekci nanovlákna o velikosti kvantové tečky.

Tento základ se dá dobře využít například v kvantových kryptovacích zařízeních, které v ideálním případě potřebují efektivní elektricky řízený zdroj jednotlivých fotonů. Vědci věří, že budou schopni jednoduše vytvářet jak jednotlivé fotony tak i zapletené fotonové páry.

Zdroj: Nanotechweb.com

Nápověda: Kvantové tečky

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (5 hlasováno, průměr: 4.20)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck