LED zvyšují produkci mléka

Tomáš | Věda,Zajímavé využití LED | 17.2.2015

Michigenská Univerzita biosystémů a zemědělského inženýrství zveřejnila překvapivý výsledek projektu instalace denního LDL osvětlení v mlékárně Wing Acres Dairy. Výzkum zaznamenal 8% roční nárůst dojnosti krav po instalaci LED svítidel.

Princip LDL osvětlení aplikovaných v mlékárně je založen na prodloužení doby denní periody. Konkrétně jsou pozitivní výsledky zaznamenány při hladinách osvětlení 160 – 220 luxů po dobu 16 – 18 hodin s následným 6 – 8 hodinovým osvětlením pod hladinou 30 luxů.

Tým vědců zkoumal vliv osvětlení po dobu jednoho roku, do výzkumu byly zahrnuty i případné další faktory (povětrnostní podmínky, operační procesy na farmě, atd.), které by mohly ovlivnit produkci mléka. Ovšem žádný z nich nedoznal zásadních změn, proto skupina došla k závěru, že za zvýšenou dojností krav stojí skutečně moderní LED LDL systém.

Systém LDL osvětlení byl již v mlékárně dříve aplikován pomocí vysokotlakých výbojek, které ovšem bylo finančně nákladné a nerentabilní. Nové LED osvětlení slibuje návratnost investice, díky zvýšené produkci a sníženým nákladům na osvětlení až o 50%, za pouhý jeden rok.

Další výhodou nového osvětlení je téměř bezúdržbová instalace, vyšší spolehlivost osvětlení a dle vyjádření farmáře také pozoruhodně zvýšená poslušnost krav.

Zdroj: ledsmagazine.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (6 hlasováno, průměr: 4.83)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck