LED výstražníky zvyšují bezpečnost na železničních přejezdech

Jiri Maran | LED osvětlení,Zajímavé využití LED | 29.9.2009

led vystraznikySpolečnost AŽD Praha spustila testovací provoz železničních výstražníků vybavených světelnými diodami. Zatím byla novinka nainstalována na pěti železničních přejezdech na trati Louny–Peruc.

Každé ze tří světel výstražníku je osazeno 137 5mm LED, které jsou elektronicky rozděleny do tří nezávislých okruhů. V případě poruchy jednoho okruhu svítí zbytek LED natolik, že signalizace splňuje normy a předpisy nařizující svítivost výstražníků. Servisní technici tedy nemusí k závadě okamžitě vyjíždět, jako tomu bylo u doposud používaných žárovkových výstražníků.

led vystraznikNové výstražníky s LED technologií mají ještě jednu zásadní výhodu. Testováním bylo zjištěno, že jejich světlo je v ostrém slunci vidět mnohem lépe. Dokonce i z extrémních pohledových úhlů, kdy je  žárovkové světlo  hůře viditelné.

“Od této inovace si slibujeme jednoznačné zvýšení bezpečnosti na přejezdech a také to, že skončí časté výmluvy řidičů na ostré protislunce a podobně”. Uvedl technický ředitel AŽD Praha Roman Juřík.

V tuto chvíli je všech pět přejezdů na trati Louny-Peruc v ověřovacím provozu, který obvykle trvá čtvrt až půl roku. Pokud proběhne bezchybně, AŽD má v plánu instalovat LED světla i do starších výstražníků. Jsou totiž vyvinuta tak, aby jednoduchou montáží postupně nahrazovala žárovky.

Zdroj: azd.cz

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (10 hlasováno, průměr: 4.70)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck