LED urychluje replikaci DNA

Tomáš | Zajímavé využití LED | 7.8.2015

Nová technologie vyvinutá bioinženýry z UC Berkley slibuje levnější provoz laboratoří a mnohonásobně rychlejší zahřátí a chlazení generických vzorků pro replikace DNA.

Studie prokázala, že tepelné cyklování pomocí LED značně rozšiřuje klinické a výzkumné aplikace polymerizované řetězové reakce (PCR), s výsledkem dosaženým během několika minut, namísto současných hodin.

PCR test umocňuje jednu sekvenci DNA k vytvoření tisíců kopií, tato skutečnost je zásadní pro forenzní analýzy, klonování DNA nebo pro testy otcovství. Významnost tohoto testu podtrhuje udělená Nobelova cena za chemii, v roce 1993 dvěma objevitelům Kary Mullisovi a Michael Smithovi.

Za použití LED byli výzkumníci z UC Berkley schopni zahřát elektrony na rozhraní tenké vrstvy zlata a DNA roztoku, který se pro PCR test používá. Výzkumníci touto technologií zvládli dosáhnout rychlosti zahřívání roztoku na zhruba 55 stupňů Celsia za sekundu. Míra ochlazování roztoku byla rovněž působivá cca 43,9 stupňů Celsia za sekundu. Výhoda LED netkví jen ve vysoké rychlosti, ale rovněž nízkonákladovém režimu.

Jako zdroj světla byl využit čip o vlnové délce 450 nm (modré světlo), speciálně vyladěn pro efektivní tepelnou konverzi. Výzkumníci dosahovali na čipech tepelných cyklů v rozmezí 131 stupňů Celsia až 203 stupňů Celsia, pro naplnění testu se tento cyklus musí absolvovat 30 krát za sebou.

Dle vyjádření Luke Lee, ředitele UC Berkley, představuje použití LED levné a vysoce uplatnitelné řešení pro genomové diagnostické čipy, které jsou v současné době vyvíjeny pro praktické použití v různých terénních podmínkách.

Zdroj: ledinside.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (4 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck