LED může pomoci s cestou na Mars

Tomáš | Zajímavé využití LED | 10.7.2015

Studie americké Univerzity Purdue ukazuje, že při správném zaměření červených a modrých LED na rostliny, vzniká mimořádně úsporná a účinná varianta osvětlení rostlin v uzavřených prostředích, jakými mohou být například kosmické lodi.

Dle výzkumu se jako nejvhodnější osvětlení jeví poměr 95 modrých LED ku 5 červeným. Toto cílené osvětlení spotřebuje o 90% méně elektrické energie než klasické osvětlení a o 50% méně energie než běžné LED osvětlení.

Dle vyjádření Cary Mitchella, profesora zahradnictví na Univerzitě Purdue, tento objev představuje ideální cestu pro řízené vertikální zemědělské systémy ve vesmíru a na Zemi.  Osvětlení nevyzařuje sálavé teplo, díky čemuž se dá přiblížit na vzdálenost pouhých 4 cm od rostlin. Díky tomu dochází k ideální distribuci světla, pro maximalizaci růstu.

Prozatím největší překážkou pro dlouhotrvající cestovaní vesmírem, jsou nedomyšlené bioregenerativní systémy, které mohou zajistit podporu života a vytvořit napodobeninu zemského podnebí. Tato překážka je v současnosti hlavním problémem plánované cesty na Mars, která zabere dobu cca 1000 dnů a bude vyžadovat více kyslíku, jídla a dalších životních funkcí, než je současná kapacita lodi možna unést. V případě použití klasického osvětlení, které by zajistilo dostatek osvětlení pro zajištění bioregenerativního systému pro 4 člennou posádku, by bylo zapotřebí 1000W osvětlení. To by znamenalo tak vysokou energetickou náročnost, že by kosmická loď musela mít svůj vlastní jaderný reaktor.

Nová technologie otevírá možnosti pro vytvoření nízkoenergetických bioregenerativních modulů pro dlouhé cesty na Mars, či případné vybudování pěstební kolonie na Měsíci.

Zdroj: ledinside.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (3 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck