LED osvětlení ovlivňuje aktivitu městských netopýrů

Tomáš | Věda,Zajímavé využití LED | 30.9.2016

Masový přechod městského pouličního osvětlení na úspornou technologii LED má podle posledních zjištění značný vliv na aktivitu a lovecké příležitosti netopýrů. Toto zjištění bylo nedávno publikováno ve studii Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research (IZW).

Původní vysokotlaké rtuťové žárovky vyzařovaly široké spektrum vlnových délek včetně UV. Toto osvětlení tak přitahovalo různé druhy hmyzu, který kroužil okolo lamp a tak se mohl stát snadnou obětí predátorů. Zastaralé lampy tak netopýrům sloužily v podstatě jako bufet. Nová LED svítidla ovšem nevyzařují UV a hmyz se kolem nich nekumuluje.

Výzkum financovaný německým Ministerstvem vzdělání a výzkumu (BMBF), sledoval a nahrával echolokaci u 46 LED lamp, v šesti německých městech. Výsledky potvrdily snížení výskytu netopýrů u těchto svítidel o 45%.

Rozšiřující instalace LED osvětlení by dle výzkumníků mohla negativně ovlivnit výskyt hmyzu ve městech. Netopýři se přizpůsobí novým podmínkám a budou se stahovat více mimo města a lovit na delší vzdálenosti. Pravděpodobně se bude ve městech vyskytovat více komárů a dalších druhů hmyzu, které ztratí svého úhlavního nepřítele.

Instalace LED svítidel ovlivňuje celý ekosystém a představuje nový vliv, kterému se bude muset příroda a lidstvo přizpůsobit. Již nyní je dobře dokumentovaný vliv na změnu přirozených spánkových cyklů u lidí.

Zdroj: ledinside.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (3 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck