Fotbalový stadion používá dynamické LED osvětlení

Návštěvnost na fotbalových stadionech je v České republice po dlouhou dobu nízká, a s tím je spojena i neutěšená atmosféra během zápasů. Jsou však země, především v Jižní Americe, kde při fotbalových utkáních lidé neslyší vlastního slova. V Peru se rozhodli architekti při rekonstrukci fasády místního národního stadiónu zohlednit tento aspekt pomocí LED technologie.

Na fasádu Estadio Nacional v Limě bylo instalováno interaktivní LED osvětlení, které pomocí kontrolního systému přenáší aktuální hlasitost skandování diváků a jejich náladu na fasádu. Interaktivní LED osvětlení z vnějšku stadionu má podobu různých nekonkrétních tvarů, u kterých se proměňuje barva, intenzita světla i rychlost pohybu. Ze stadionu postaveného v roce 1952 s kapacitou pro 42 000 návštěvníků se tak rázem stala moderně architektonicky řešená stavba.

Rekonstrukci fasády Estadio Nacional zajišťovaly firmy z Peru (CAM, ArquiLEDS), Velké Británie (Cinimod Studio) a Německa (e:cue). Systém funguje tak, že ve střeše nad tribunami je vytvořena síť mikrofonů měřících míru hlasitosti. Odtud jsou hodnoty přeposílány do počítače umístěného v útrobách stadionu, který pomocí nastavených algoritmů a matematických výpočtů převádí audio data na intenzitu a barvu osvětlení. Následně jsou převedená data zaslána do systému ovládajícího osvětlovací fasádu. Fasáda dokáže odrážet čtyři základní nálady na stadionu: znuděnou až neutrální náladu, nadšení, oslavy spojené se vstřelením gólu či vítězstvím, rozčarování či naštvání.

Zdroj: ledsmagazine.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (5 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck