Biologicky přizpůsobivé osvětlení zlepšuje komfort v letadlech

Tomáš | Věda,Zajímavé využití LED | 14.1.2013

Společnost Osram ve spolupráci s německým Fraunhoferovým institutem, výrobcem letadel Airbus a spřátelenou leteckou společností Diehel Aerospace vytvořila partnerství zaměřené na zvýšení osobního komfortu pasažérů na dálkových leteckých linkách. A to za použití biologicky přizpůsobivého LED osvětlení v kabinách letadel.

Pro výzkum byl postaven model kabiny letadla v Diehl Aerospace centru v německém Norimberku, který byl identický s kabinou reálného letadla. Studie se zúčastnilo na 32 subjektů, kteří se zúčastnili tří virtuálních jednodenních letů, které simulovaly skutečné scénáře letů na dálkových trasách. Pro výzkum byly použity moderní lékařské nástroje pro sběr dat o srdeční aktivitě a další parametry.

Po dobu 6 dní výzkumu bylo použito v kabině modelu letadla adaptabilní LED osvětlení, které v průběhu dlouhého letu měnilo svůj jas a barvu dle připravených scénářů.

Dle závěrů výzkumného týmu je patrné, že na začátku dlouhých nočních letů pomáhá teplé bílé světlo stimulovat produkci hormonu melatoninu, který hraje významnou roli v řízení rytmů dne a noci, tedy zvyšuje pocit osobní relaxace. Osoby zúčastněné výzkumu vykazovaly lékařsky měřitelné zlepšení spánku a snížení tepové frekvence.

Dalším pozoruhodným zjištěním studie je, že studené modré světlo, aplikované po ránu, potlačuje tvorbu melatoninu, a tedy naopak zvyšuje bdělost, díky čemuž mají pasažéři vyšší produktivitu během dne a nepociťují únavu z dlouhé cesty.

Tvůrci studie pevně věří, že jejich závěry pomůžou zminimalizovat nepříjemnou únavu spojenou s dlouhým cestováním a zlepší tak celkový komfort letecké dopravy.

Zdroj: ledsmagazine.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (7 hlasováno, průměr: 4.43)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck