Audi představuje inovativní Matrix LED

Tomáš | Zajímavé využití LED | 15.7.2013

Německý výrobce automobilů, společnost Audi, přišla s návrhem a produkcí vlastní LED osvětlovací technologie vozů, označené Audi Matrix LED, která budou uvedena na trh s příchodem inovované verze vozu Audi A8, která je naplánována na konec roku 2013.

Nová LED technologie Audi Matrix rozděluje přední dálková světla vozu na mnoho samostatných LED, jejichž světlo usměrňuje soustava čoček a reflektorů. Celá soustava 25 dálkových LED, uspořádaných ve skupinách po 5 kusech, je řízena velmi citlivou řídící jednotkou, která osvětlení aktivuje, deaktivuje nebo případně ztlumí dle aktuální dopravní situace. Jestliže  bude dálkové osvětlení vozu přepnuto do automatického režimu, tak se celý velmi sofistikovaný systém aktivuje od rychlosti 60 km/h (na dálnicích již od 30 km/h).

Systém funguje na bázi senzoru světla, který v případě detekce vozidla v protisměru ztlumí příslušnou část dálkových LED světel. Systém pracuje tak precizně, že dokáže tlumit pouze světlo, které by mohlo přímo osvítit vozidlo jedoucí před nebo proti a zároveň ponechává spuštěné dálkové osvětlení v zónách, které neohrožují ostatní řidiče.

Světlo produkované systémem LED Matrix je dle vyjádření automobilky více jasné, homogenní a účinnější než konkurenční nabídka, mimo to Audi Matrix LED vyzařuje světlo s brilantním bílým odstínem, který má i ve dne velmi atraktivní a výrazný vzhled, což posiluje i celkový design osvětlení pro denní svícení.

Nové osvětlení vozů Audi A8 nabízí také bezpečností funkci, která se dá přiřadit k volitelnému asistentu nočního vidění, který v případě detekce chodců v zóně před vozidlem spustí automatické varovné probliknutí. Další zajímavou novinkou je prediktivní odbočovací světlo, které nasměruje osvětlení s předstihem dle plánovaného směru jízdy a to díky propojení s navigačním systémem MMI navigation plus.

Zdroj: audi-mediaservices.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (6 hlasováno, průměr: 4.83)
Loading...

2 komentáře »

  1. Tak to je paráda, takže protijedoucímu autu neposvítí proti reflektorům, zatímco řidič uprostřed to dostane v plné palbě :-) Vtipné

    Comment by Jan Lukáš — 15.7.2013 @ 9:28

  2. Proč myslíš, že to reaguje jen na přední světla a ne na zadní?

    Comment by jirik — 17.7.2013 @ 13:50

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck