Zelené LED s vyšší účinností

marek | Věda,Výrobci LED | 3.6.2011

Na americkém Rensselaer Polytechnic Institute přišli vědci na to, jak zvýšit optickou účinnost zelených LED. Zelené LED dosud svou účinností za modrými a červenými diodami značně zaostávaly, což znesnadňovalo vývoj RGB LED technologií.

Zvýšení účinnosti zelené LED by zlepšilo efektivitu této technologie u pevného osvětlení, televizí a displejů s LED podsvícením. Stejná efektivita červené, modré i zelené LED by zlepšila kvalitu vyzařovaného bílého světla a umožnila lepší barevné podání.

V současných zařízeních s technologií RGB LED jsou na jednu červenou a modrou užity dvě zelené diody. To způsobuje vyšší náklady a spotřebu energie.

Zvýšení účinnosti bylo dosaženo vyleptáním miniaturních “nano” vzorků na safírový substrát používaný při výrobě LED. Takto vyrobené zelené LED vykazovaly zdvojnásobení interní kvantové účinnosti a o 58% vyšší externí světelnou výtěžnost.

Vědci doufají, že celková účinnost zelených LED by se pomocí nového výrobního postupu mohla zhruba zdvojnásobit. Dosud ovšem není zcela jasné, kdy se tyto vědecké poznatky podaří aplikovat do sériové výroby.

Zdroj: ledsmagazine.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (4 hlasováno, průměr: 4.75)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck