Philips chce skoncovat se světelnou chudobou

Tomáš | Úsporné technologie,Výrobci LED | 26.1.2015

Milióny lidi zbytečně umírají, protože zhruba pětina obyvatel světa (1,3 miliardy obyvatel) nemá přístup k elektrickému osvětlení. Většina postižených oblastí využívá jako světelný zdroj nebezpečné petrolejové lampy anebo svíčky, které mohou způsobit vážné respirační onemocnění nebo smrt uhořením. V celosvětovém měřítku mají na svědomí stejný počet mrtvých jako například onemocnění HIV.

Světelná chudoba postihuje značnou část Afriky, Asie a jižní Ameriky. V mnoha zemích nejsou prozatím funkční elektrické rozvody a tudíž se jako nejoptimálnější řešení jeví solární LED systémy. Tato technologie dokáže poskytnout světlo za zlomek dlouhodobých nákladů na petrolejové lampy, nevyžaduje zásadní investice do infrastruktury a je rovněž ohleduplná k životnímu prostředí.

Organizace spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) iniciuje velké konsorcium zaměřené na propagaci problému světelné chudoby a jejich dopadů na ekonomický a sociální vývoj. Akce se mají účastnit různé zainteresované strany, jako například vědecké společnosti a instituce, odbory, technologické platformy a rovněž soukromé subjekty.

Ředitel společnosti Royal Philips, Eric Rondolata, vyzval politiky, aby do roku 2030 ukončili světelnou chudobu, pomocí přijatelného řešení v podobě solárního LED osvětlení, které může zachránit milióny životů a zlepšit život komunit. Mimo to by investice, dle vyjádření Rondolata, zlepšila světové HDP a povznesla sociální a kulturní rozvoj společnosti.

Náklady na jedno solární LED světlo, které dokáže osvětlit místnost, jsou zhruba 10 – 20 dolarů (250- 500 Kč), což je zhruba čtvrtina ročních nákladů vynaložených za petrolej. V současné době společnost Philips instaluje LED osvětlení pro zhruba 100 komunitních center ve 12 zemích Afriky. Tyto centra umožňují poskytovat obyvatelům zdravotnické služby, sportovní a jiné aktivity i po západu slunce.

Zdroj: ledinside.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (6 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck