Ams Osram utrpěl porážku na poli micro-LED, jejich výrobu přesune z Malajsie do Německa

David Ruth | Výrobci LED | 3.5.2024

Přední rakouský výrobce LED technologií Ams Osram utrpěl obří odpis ve výši až 1 miliardy amerických dolarů. Začalo to tím, že investoval obří sumy do moderní továrny na výrobu micro-LED čipů v Malajsii. Namísto běžných 6palcových waferů (polovodičových substrátů, které se následně řežou na jednotlivé čipy) se zde měly k jejich výrobě používat ekonomicky efektivnější wafery o průměru 8 palců. Tato inovace by v oblasti micro-LED znamenala obrovskou výhodu oproti konkurentům, což částečně ospravedlňovalo vysoké investice.

Jenže něco se mezitím pokazilo. Ams Osram původně počítal s masivním výrobním objemem, který měl mít jednoho hlavního strategického odběratele. Ten sice nikdy nebyl oficiálně představen, avšak mnozí technologičtí komentátoři předpokládají, že se téměř jistě jednalo o Apple, který chtěl micro-LED používat na displeje do svých chytrých hodinek. Apple dal ale na poslední chvíli přednost technologii OLED, zřejmě kvůli její nižší ceně. Avšak bez tohoto velkého odběratele ztratila nová drahá továrna v Malajsii význam.

Rakouská společnost si vzala několik týdnů na rozmyšlenou co dál, přičemž se spekulovalo, zda po této zkušenosti zcela neodejde z oblasti micro-LED. Podle novějších informací se teď ale předpokládá, že společnost přesune jejich výrobu do Německa a sníží původní zamýšlený objem výroby. Ačkoli v oblasti běžných displejů všeho druhu dnes může být skutečně preferována OLED technologie i navzdory jejím nedostatkům (vypalování obrazu, nižší životnost), v jiných oblastech zůstávají micro-LED nenahraditelnou či alespoň lepší volbou – například průhledné displeje, pružné displeje, automobilový průmysl a možná i rozšířená realita (AR).

Zdroj: ledsmagazine.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (1 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck