Vývoj algoritmu pro syntetizaci nových luminoforů

Tomáš | Věda | 21.12.2018

Vědecký pracovník Jakoah Brgoch, Houstonské univerzity, publikoval zajímavou studii o propojení počítačových algoritmů s pátráním po nových materiálech, konkrétně využitelných jako nový luminofor v bílých LED. Výzkumníci vyvinuli nový algoritmus, který zkoumá a předpovídá vlastnosti více jak 100 000 sloučenin, které by mohly sloužit jako účinnější konverzní materiál v LED. Jednu z vypočítaných sloučenin rovněž testovali a syntetizovali, jednalo se o Sodík, Barium a Bor. Tato sloučenina nabízí 95% účinnost a vynikající tepelnou stabilitu, bohužel vyzařované světlo bylo příliš modré a nebylo by tudíž obchodně využitelné.

Projekt začal se seznamem 118 287 možných anorganických sloučenin z databáze Pearson’s Crystal Structure Database. Počítačový algoritmus je zredukoval na cca 2 000 a po dalších 30 vteřinách vygeneroval seznam zhruba dvou desítek slibných materiálů. 

Obecně LED technologie pracuje na bázi malého množství vzácných prvků – Europia nebo Ceru, jejich interakce určuje rovněž výkonost LED. Výzkumný tým se tedy rovněž zaměřil na rychlé předvídání vlastností jiných dostupnějších hostitelských materiálů.

Dle vyjádření Brgocha, výzkum poskytuje ucelený přehled o různých materiálech, který může vést k vývoji kvalitnějších a účinnějších luminoforů. Hlavní výhodou je urychlení výzkumu, jelikož tradiční cesta vede přes zdlouhavou empirickou a chybovou zkušenost. Nový algoritmus tak vědce vede rychleji k sloučeninám, které podle výpočtů mají smysl.

Cílem celého výzkumu je najít materiál, který zvýší efektivitu bílých LED a zároveň sníží výrobní náklady.

Zdroj: led-professional.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasováno, průměr: 4.50)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck