Vědci vynalezli unikátní luminofor

Tomáš | Věda | 22.2.2013

Skupina vědců z University of Georgia spolu s dalšími spolupracovníky vyvinula nový jedinečný luminofor, který sám o sobě postačuje k vytvoření teplého bílého odstínu 4000 K bez nutnosti kombinace s dalším luminoforem.

Výsledky převratného objevu byly publikovány v časopise Light: Science and Applications, kde byl nový luminofor označen poměrně složitým vzorcem – Ba0.93 Eu0.07 Al2O4 .

Teplého bílého světla s teplotou chromatičnosti pod 4000 K a indexem podání barev přesahující (CRI) 80, bylo dosaženo nanesením nového luminoforu na modrou diodu vyzařující na vlnových délkách 440 – 470 nm.

Podle slov Zhengwei Pana, hlavního autora výzkumu, nynější bílé diody mohou vytvářet až nepříjemné namodralé světlo, které lidem vadí. Nový objev unikátního luminoforu dokáže nabídnout velmi přesné nastavení výsledného odstínu světla, což zabrání tvorbě namodralého odstínu. V současné době je nejvyšší poptávka po bílých LED diodách v automobilovém průmyslu, které jsou zde využívány hlavně pro osvětlení automobilů a zde by i nový objev mohl nalézt velmi dobré uplatnění.

Použití jen jednoho fosforu odstraňuje také problematiku správného poměru kombinace dvou fosforů a jejich reakci na odlišné kolísání teplot. Avšak profesor Pan dle svého dodatku krotí přílišný optimismus – “Výsledky jsou prozatím velmi slibné, ovšem stále je třeba zapracovat na zlepšení řízení syntetizace luminoforu a také na zvýšení jeho účinnosti, protože dle prokázaných zjištění je stále méně účinný než prozatím vyráběné bílé LED s chladným odstínem”.

Zdroj: ledsmagazine.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (7 hlasováno, průměr: 4.43)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck