Vědci varují před světelným znečištěním

Tomáš | Věda | 13.6.2016

Science magazine představil novou vědeckou studii, dle které více jak 80% populace žije v oblastech vystavených určité formě světelných emisí, a to hlavně v oblastech rozvinutého světa.

Světelný smog představuje nejen komplikaci pro astronomy, ale hlavně narušuje přirozený biorytmus živých organismů a celých ekosystémů, ve kterých žijí.

Vědci z Německa, USA a Itálie připravili kritickou studii a atlas přesvětlení noční oblohy. Dle jejich poznatků současně probíhající komplexní přechod na LED technologii může současné přesvětlení ještě zvýšit.

Připravený atlas světelných emisí, jasně ukazuje, že v západní Evropě zůstává jen několik málo oblastí, které se vyhýbají světelnému smogu. Velmi dobře dopadly oblasti Švédska, Rakouska a  částečně Španělska, tento fakt ovšem úzce souvisí s hustotou zalidnění a elektrifikací oblastí hor a lesů. Výzkum se zaměřil také na země G20, ze kterých nejhůře vyšly země Jižní Korea a Itálie, naopak země s řídkou hustotou osídlení jako Kanada a Austrálie si mohou vychutnat potemnělou noční oblohu.

Potřebná data byla sesbírána za pomoci americké družice Suomi, která byla vybavena nástrojem pro sledování světelného znečištění po celém světě.

Zdroj: ledinside.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (5 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck