RTI vyvinula nanovlákna s 95% odrazivostí

Tomáš | Věda | 26.9.2012

Institut RTI, přední světový výzkumný ústav, představil nanovlákno NLite, které dosahuje téměř 95% odrazivosti. RTI předpokládá využití nanovláken hlavně v současných LED nebo jiných svítidlech, kde nová technologie zefektivní distribuci světla.

Tradiční reflektory s hliníkovou odrazivou vrstvou dosahují odrazivosti 70-80%. Reflektor pokrytý tenkým filmem z nanovláken Nlite proto může dosahovat odrazivosti o 15-25% vyšší. Technologie NLite je založena na polyolefinových nanovláknech, úpravou jejichž vlastností lze dosáhnout zlepšení distribuce světla. Díky pečlivému řízení struktury a složení produkce nanovláknové textilie je možné dosáhnout selektivní změny odrazivosti a tím optimalizovat směrování světla ze svítidla. Nanovláknovou tkaninu lze snadno aplikovat na libovolné tvary, je tedy vhodná i pro designová svítidla s originálním vzhledem.

V současné době se institut RTI snaží o komerční využití nanovláken a i nadále pokračuje ve vývoji technologie NLite. Záměrem je docílit maximálního výkonu, který dokážou v nynějších technologických podmínkách nanovlákna nabídnout.

Zdroj: rti.org

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (3 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

2 komentáře »

  1. Jedná se samozřejmě o převratnou technologii, která umožní zvýšit účinnost např. solárních elektráren /odrazná zrcadla /, klimatizačních, chladících a kondenzačních zařízení. V mikrovlnné oblasti se pomocí nanovláken dají vylepšit vlastnosti přijímacích a vysílacích antén / účinnost /… problém vidím ovšem v komerčním uvolnění této technologie, protože nanovláknová technologie nepochybně povede k využití / pokud už se tak nestalo / ve zbrojní výrobě , kde je samozřejmě použitelná v zařízeních které používají optické komponenty……..a ve vývoji optických zbaňových systémů….

    Comment by Šťovíček Vladimír — 26.9.2012 @ 8:50

  2. Nanotechnologie jsou úžasná věc, jen uvedení do praxe resp. masové výroby zatím vždy trvá velmi dlouho. Jinak například o laserových zbraních jsme již psali třeba zde: http://www.fotonmag.cz/lasery/americke-namornictvo-testuje-laserove-zbrane/

    Comment by jirik — 1.10.2012 @ 20:52

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck