Povlak co ničí bakterie při nízké intenzitě světla

Tomáš | Věda | 30.3.2020

Výzkumný tým University College London zveřejnil výzkum speciálního povlaku, který na světle ničí mikroby. Tato technologie může být aplikována na obrazovky telefonů, klávesnice či vnitřku katetrů a dýchacích trubic pro zamezení šíření nemocí ve zdravotnických zařízeních.

Antimikrobiální povlak aktivovaný světlem úspěšně ničí bakterie v nízké intenzitě okolního světla 300 Lux. Tato intenzita se běžně vyskytuje v čekárnách či prostorách nemocnic. Dříve podobné povlaky vyžadovaly intenzivní světlo až 3000 Lux, toho bylo dosaženo jen na operačních sálech.

Nový baktericidní povlak je vyroben z malých shluků chemicky modifikovaného zlata zabudovaného do polymeru s genciánovou violetí, barviva s antibakteriálními a antimykotickými vlastnostmi.

Dle vyjádření jednoho z autorů, Dr. Byoung Hwanga, je genciánová violeť, slibným kandidátem na hubení bakterií a udržování sterilních povrchů. Když jsou vystaveny jasnému světlu, vytvářejí reaktivní kyslíky, které ničí bakterie poškozením jejich ochranných membrán a DNA. Tato reakce je ještě více umocněna ve chvíli kdy je sloučenina spárována s kovy, jako je stříbro, zlato nebo oxid zinečnatý.

Dle dodatku Dr. Hwanga se nový povlak jeví jako velmi účinný prostředek proti bakteriím S. aureus a E. coli, což je slibné pro použití v různých zdravotnických aplikacích.

Zdroj: ledinside.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (3 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck