Osram představuje průhledné OLED panely

Tomáš | Věda,Výrobci OLED | 2.8.2013

Významný výrobce světelných technologií, společnost Osram, představuje nové osvětlení budoucnosti, průhledné OLED panely, prezentované na futuristickém svítidle připomínající tvarem horskou dráhu.

Svítidlo je osazeno 30 průhlednými OLED světelnými zdroji, které byly vyvinuty v rámci výzkumného projektu TOPAS2012 podporovaným německým ministerstvem pro vzdělání a výzkum. Každý světelný panel o velikosti 18 cm x 6,5 dosahuje světelné účinnosti 20 lm/W a průhlednosti 57%, jedná se tak o vůbec první transparentní OLED panel této velikosti a účinnosti. Proti konvenčním OLED panelům je však účinnost až 5x horší a spíše se blíží halogenovým žárovkám.

Dle vyjádření Ulricha Eisela, zodpovědného manažera za sektor OLED ve společnosti Osram, nové osvětlení překonalo hlavní překážku, kterou bylo bezpečné zapouzdření a skryté elektrické vedení panelů. Distribuce vyzařovaného světla probíhá po obou stranách panelů, ovšem světlo vycházející z jedné strany je mnohem intenzivnější než ze strany druhé, proto by tato strana měla být směrována do míst, kde má osvětlení plnit funkční prvek a druhá strana dotvářet dekorativní či doplňkovou funkci osvětlení.

Nové OLED panely by měly být v budoucnu kvůli svému charakteru primárně montovány do míst, které vyžadují plošné světelné zdroje, nikoliv bodové osvětlení. Vzhledem k tomu, že nové OLED osvětlení připomíná při vypnutém stavu čiré sklo, otevírá se designerům nová škála možností, jak toto inovativní osvětlení využít, například pro vznik mozaikových oken bez potřeby světelných paprsků, k světelnému oddělení místností, anebo u mnoho dalších zajímavých designových využití, v širokém spektru výrobních odvětvích.

OLED průsvitné světelné panely vyvinuté v německém městě Regensburg, by dle dnešních plánů výrobce mohly být uvedeny na trh v roce 2014.

Zroj:  led-professional.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (4 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck