Nový luminofor slibuje levnější a efektivnější LED

Tomáš | Věda | 23.9.2016

Výzkumníci ze Štrasburské univerzity objevili nový luminofor, který může představovat novou generaci efektivních a levnějších LED svítidel. Výzkumný tým používal vysoce luminescenční shluky atomů stříbra a porézní minerál zeolit.

Stříbrné shluky se skládají jen z několika atomů stříbra a dosahují pozoruhodných optických parametrů. Ovšem prozatím vědci naráželi na překážku, že se shluky samovolně srážely do větších úvarů a ztrácely tyto vlastnosti. Tento problém má nově vyřešit “ukotvení” v zeolitu. který udržuje stříbrné shluky stabilní a pevně v dané pozici, čímž udržuje jejich optické vlastnosti.

Zoelity jsou obsaženy volně v přírodě nebo je lze vyrobit průmyslovou cestou. Jejich struktura je tuhá a velmi dobře vymezená pomocí pórů a kanálků. Dnes se s nimi již běžně potkáváme například v mycích prostředcích či různých saponátech.

Profesor Maarten Roeffaers z Centra pro chemii a katalýzu vysvětluje, že zeolity obsahují sodné nebo draselné ionty, které se dají nahradit za ionty stříbra. Pro získání shluků stříbra stačí zeolity zahřát a stříbro se samoorganizuje do shluků.

Profesor Johan Hofkens dodává, že shluky stříbra se organizují do tvarů linka nebo pyramida. A právě pyramida je ideální podoba shluku pro co nejlepší světelné parametry. Stříbrný zeolit umožňuje tohoto tvaru dosáhnout, protože do jiné podoby stříbrné atomy nepustí. V podobě tzv. pyramidy dochází k nejlepším fluorescenčním parametrům s účinností téměř 100%.

Další pozitivním prvkem jsou náklady na výrobu, protože vychází levněji než současné postupy. Uvedení tohoto výrobního postupu do praxe by znamenalo vysoce efektivní a levnou generaci LED.

Zdroj: led-professional.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (3 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

1 komentář »

  1. Tak to už se těším na nové LED žárovky. :-)
    Efektivnější asi budou, ale pochybuji že by byly levnější (na výrobu možná, ale pro koncového zákazníka to bude spíš stylem: Chcete novější a lepší technologie = tak si připlaťte.)
    Uvidíme.

    Comment by Skeidži — 13.1.2017 @ 12:54

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck