Nová nanotechnologie zlepšuje holografický obraz

Tomáš | Věda | 5.7.2016

Hologramy jsou stále rozšířenější součástí naších životů, již dnes se s nimi potkáváme v každodenním životě, například jako ochrana našich kreditních karet nebo biometrických zařízení.

Výzkumníci z Hardvard Paulson Univerzity vyvinuli hologramy používající struktury, které jsou senzitivní na polarizaci světla, čímž produkují odlišné obrazy v závislosti na vstupním světle. Tento postup, umožňuje pracovat v celém barevném spektru, čímž zlepšuje ochranu proti krádeži a kvalitu zobrazení.

Dle vyjádření profesora Frederica Capassa, nové hologramy ztrácejí jen velmi málo světla k vytvoření obrazu. Polarizované světlo vytváří ostřejší zobrazení a dokáže uchovat mnohem více obrazů.

Obecně hologramy zachycují světlo kolem objektu a to zakódují do čipu včetně jeho světelné fáze, tím je dosaženo vytváření 3D efektu. Klasická fotografie zachycuje pouze intenzitu světla.

Vývojový tým vytvořil nanokřemíkový vzor na skleněném podkladu, který působí jako tzv. superpixel. Každý superpixel reaguje na určitý polarizační stav dopadajícího světla. Jednotlivým uložením vzorů do prostorové matice dochází k různé reakci světla. Různým navržením vzorů mohou být uloženy i další holografické informace.

Celý systém je kompaktní, lze tedy do budoucnosti očekávat aplikaci v projektorech u 3D filmů, či v dalších přenosných zařízeních.

Zdroj: ledinside.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (6 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck