Léčba rakoviny pomocí infračerveného světla

marek | Věda | 30.11.2011

Rakovina představuje jeden z nejvýraznějších světových problémů. V současnosti je tato choroba druhou nejčastější příčinou úmrtí na světě. Krom operací se nyní léčí rakovina chemoterapií či radiací. Obě tyto procedury mají ale mnoho vedlejších účinků. Vědci z National Cancer Institute v Marylandu nyní zkoušejí nový způsob léčby rakoviny pomocí infračerveného světla.

Procedura se nazývá fotoimunoterapie. Využívá speciální antirakovinné protilátky obsahující fotocitlivé barvivo. Tyto látky se přichytí na rakovinné buňky a aktivují se až ozářením infračerveným světlem. Rakovinné buňky následně vypálí a zahubí. Fotoimunoterapii zkoušeli dosud vědci pouze na myších.

Barvivo užité v protilátkách může vědcům také sloužit k lepšímu monitorování pokroku rakoviny v těle. Zároveň by mohla být v budoucnu tato procedura využita i pro „dočištění“ rakovinných buněk poté, kdy se při operaci vyjme nádor z těla.

V dosavadním stádiu vývoje by ovšem fotoimunoterapie nemohla být využita pro léčbu větších nádorů. Zatím se totiž řeší problém s tím, jak protilátky následně vyplavit z léčeného těla tak, aby nezpůsobily následné komplikace.

Zdroj: gizmag.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (8 hlasováno, průměr: 4.88)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck