DOE vytvořilo výzkum potenciálních úspor LED osvětlení

Tomáš | Úsporné technologie,Věda | 16.5.2013

Americké ministerstvo energetiky (DOE) vydalo novou zprávu s názvem “Adoption of LEDs in common lighting applications” (použití LED osvětlení v běžných světelných aplikacích), která mapuje úspory vzniklé použitím LED v 10 konkrétních světelných aplikacích.

Zpráva zkoumá použití LED náhrad u klasické žárovky, bodovky typu MR16 a dalších 8 typů integrálních svítidel rozdělených podle různých druhů využití, jako například:  garážové, dekorativní, pouliční či směrové osvětlení. Aktuální využití LED v těchto aplikacích může v USA ušetřit až 20,8 milionů MW/h ročně – ekvivalent zhruba 675 mil. dolarů (13,5 mld. Kč).

Zpráva obsahuje také pasáž o potenciální úspoře při plném přechodu na LED osvětlení v těchto 10 světelných aplikacích v USA, dle které by došlo k více jak 50 násobné úspoře, neuvěřitelných 1,1 miliard MW/h ročně. Pro představu celková spotřeba energie v České republice dosahuje ročně pouze asi 80 mil. MW/h elektrické energie.

Dle analýzy má největší možnou úsporu použití LED v osvětlovacích zářivkách. Současné LED poskytují v této oblasti úsporu jen zanedbatelné 1 %, ale mohly by dosáhnout až 30%. Z tohoto důvodu mnoho firem přechází právě na vývoj a výrobu nových LED náhrad zářivek typu T8.

Dnešní největší procento úspor tvoří modernizace všesměrových žárovek zhruba z 31% a směrového osvětlení z 34%. Význam přeměny těchto typů světel na budoucí celkové úspory se bude ale postupně snižovat.

DOE ve své zprávě také uvádí, že do konce roku 2012 bylo přeměněno asi 2% z 1 000 000 pouličních světel v USA, což přineslo úspory 1 mil. MW/h ročně. Kompletní přechod by zvýšil odhadované úspory na sedmdesátinásobek, což relativně vzato je stále poměrně nízké číslo proti již zmíněnému potenciálu úspor, který by dosáhl kompletní přechod zářivek na LED, ten se odhaduje na asi 335 mil. MW/h.

Zdroj: ledsmagazine.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (3 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck