Reklama

 

Bionické ryby s LED

Tomáš | Věda | 8.2.2021

Se zajímavým výzkumem přichází vědci z Harvardské Univerzity, kteří vytvořili robotické ryby, které simulují chování živých ryb pod vodou. Robotická ryba se může sama navigovat, najít směr a týmově spolupracovat na dokončení úkolů.

Bionické robotické ryby, vybavené dvěma kamerami a třemi modrými LED světly, dokáží vycítit směr a vzdálenost ostatních ryb v okolí. Jejich 3D tvar odpovídá tvaru ryb jen místo ploutví mají lodní šroub pro pohyb a místo očí kamery. Kromě toho LED imitují přírodní bioluminiscenci ryb. LED pulsy se mění a upravují v závislosti na poloze každé ryby.

Robotická ryba se tak může začlenit do skupinového plaveckého chování díky přijetí jednoduchých smyslů z kamer, fotosenzoru a LED světel.

Robotické ryby mohou také společně dokončit jednoduché úkoly, například dohledávku předmětů. Při zadání úkolu fungují ryby samostatně, přesto, když jedna z nich nalezne objekt, může upozornit ostatní pomocí světelných impulzů.

Velkou výhodou tohoto bionického zařízení je eliminace narušení mořského života. Robotické ryby se mohou bezpečně přiblížit k útesům, aby sledovaly jejich zdravotní stav nebo hledaly určité předměty, které jejich kamery dokáží detekovat. Uplatnění naleznou také jako kontrolní zařízení pod moly a loděmi pro inspekci nebo jako pomocníci při pátracích a záchranných činnostech.

Zdroj: ledinside.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (1 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck