Zambia přechází kompletně na LED

Tomáš | Úsporné technologie | 10.4.2017

Africká Zambia, která se dlouhodobě potýká s nedostatkem elektrické energie, plánuje kompletní přechod na úspornou LED technologii. Dlouhodobé výpadky proudu poškozují průmysl v zemi, jako například těžba nebo zemědělství, vláda tak byla nucena přijmout přídělový systém na elektrickou energii.

Dle odhadů státní energetické společnosti (ZESCO) se může kompletním přechodem na LED technologii snížit spotřeba až o 200 MW, to tvoří cca 30% aktuálního deficitu.

Přechod na LED žárovky znamená výdaje v podobě cca 20 mil. dolarů na distribuci 5 miliónů LED žárovek, prozatím energetická společnost zakoupila 3 milióny těchto úsporných LED žárovek. V zemi, kde je průměrný denní výdělek 65% obyvatelstva méně jak 2 USD (50 Kč) je cena žárovek klíčová.

Dle vyjádření místního obyvatele, který od vlády již obdržel 6 úsporných LED žárovek, se podařilo snížit náklady za energii téměř o 5 dolarů měsíčně (125 Kč), což tvoří téměř 20% úspory energie.

Zambia již v minulosti zkoušela různé způsoby snížení spotřeby elektrické energie, například odstraněním cla na LED žárovky, zakázáním výroby žhavících žárovek a ukládáním daní na zastaralé a energeticky náročné přístroje, ovšem i přes tato opatření energetická náročnost neustále stoupá.

Jihoafrické země se potýkají stále s většími energetickými problémy. Tomuto faktu nepřidaly ani 2 roky sucha, díky kterým poklesla hladina na vodní elektrárně, která významnou měrou zásobovala oblast elektrickou energií. Další problémem je neustále zvyšující se poptávka po elektřině i v oblastech, které do nedávna vykazovaly minimální odběry.

Přechod na úsporné energie je prvním krokem, kterým je zapotřebí jít, země se chtějí více zaměřit na využití alternativních zdrojů energie, hlavně pomocí solárních a větrných elektráren.

Zdroj: ledinside.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (1 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck