Mohou LED způsobit konec jaderných elektráren?

jakub | Úsporné technologie | 31.12.2013

Je skutečně možné, že by přechod na LED osvětlení učinil masivní množství energie vytvářené v jaderných elektrárnách nepotřebným? Může LED osvětlení zachránit miliardy utápěné v jaderné energii? Pro mnohé provokativní myšlenka, pro jednoho muže však reálná možnost.

Podle Michaela Kanellose, přispěvatele časopisu Forbes, by přechod na LED osvětlení mohl skutečně učinit přítrž byznysu jaderných elektráren v USA. Kanellos odůvodňuje své závěry zcela prostě tím, že jaderné elektrárny generují kolem 19% elektřiny v USA, což odpovídá přibližně stejné procentuální spotřebě energie za osvětlení.

V celosvětovém měřítku zůstává dle Kanellose obrázek víceméně stejný. Světová spotřeba energie na osvětlení zůstává na 19% a globální výroba energie pomocí jaderných elektráren na 12,3% ve 434 aktuálně funkčních jaderných reaktorech. Mezi roky 2010 a 2040 se očekává nárůst globální spotřeby elektřiny o 93% a to až na 39 bilionů kWh, zatímco globální světelný tok produkovaný elektrickým osvětlením se zdvojnásobí ze 113 petalumenů v roce 2000 na 217 petalumenů v roce 2030.

Kanellos tvrdí, že pokud by USA kompletně přešly na LED osvětlení, přičemž okamžité výměně brání v podstatě jen množství dostupných LED, mohly by se nejen uzavřít desítky jaderných elektráren, ale byla by o celá desetiletí odložena i stavba nových zařízení.

Kromě toho, že by byly náklady na výměnu osvětlení mnohem efektivněji využité než investice více než 105 miliard USD do jaderných elektráren, jejichž stavba může trvat i celá desetiletí. Argumentuje Kanellos i odkazem na statistiky amerického ministerstva energetiky (DOE), podle které je současně v amerických domácnostech využíváno asi 6 miliard obyčejných žárovek s průměrným příkonem 46W. Jejich výměnou za adekvátní LED náhrady by mohlo dojít ke snížení celkové spotřeby energie až o 15%.

Zdroj: forbes.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (9 hlasováno, průměr: 4.11)
Loading...

8 komentáře »

 1. Zajímavý článek, ale nebylo by lepší se soustředit na uhelné elektrárny? Produkují do prostředí mnohem více radiace než jaderné a zároveň vypouští hromady škodlivin.

  Comment by Josef — 31.12.2013 @ 8:37

 2. šetřením k zániku jaderných elektráren nedojde, pouze se energie dost podstatně zdraží aby se vyrovnal ušlý zisk, myslím že cílem šetřit energiemi není zájem o životní prostředí ale zase jde pouze a jen o prachy, protože vyrobí a prodají méně energie, ale za mnohem vyšší cenu a tím vydělají ve výsledku víc peněz.

  Comment by dannero — 31.12.2013 @ 10:36

 3. Energie bude zdražovat podle toho kolik bude ochoten zákazník zaplatit, jako u všeho. Zatím to vypadá že můžeme zaplatit za energii nebo technologie (nebo musíme?) – třeba ty LED nebo “úsporky”, nakonec úspory jsou sporné, finanční i ekologické. Co je horší, co2 nebo miliony tun elektroodpadu? Taky je otázka jestli je žárovka ze skla, železa a kousku woframu elektroodpad (ve smyslu nebezpečnosti).

  Kde by byly fv a větrníkové elektrárny bez přerozdělování peněz? Ty zákony z dnešního pohledu a znalostí nevznikly na ochranu životního prostředí ale právě na to přerozdělování peněz. A podpora fve, výroby akumulátorů, elektrovozíků a pod v USA má podobné kořeny.

  Comment by ivdo — 31.12.2013 @ 15:09

 4. Článek je úplná utopie. Zkušenosti z dřívějši doby dokládají jen to, že se prostě bude svítit více. Říká se tomu Jevonsův paradox.

  Comment by Jan Kondziolka — 31.12.2013 @ 19:22

 5. Tento článek má úroveň slovní úlohy z matematiky tak ze čtvrtého ročníku z.š.

  Comment by Petr H — 31.12.2013 @ 20:58

 6. Neuvěřitelné! Forbes asi nekontroluje, co se s jeho jménem spojuje. Nebo se dal na psaní pohádek pro Greenpeace na dobré spaní.

  Comment by Jan Danek — 2.1.2014 @ 11:16

 7. Nevim ale prijde mi, ze ten kdo tento clanek kritizuje neumi do 5 pocitat.
  Jasne je tam napsano, spotreba elektriny na osvetleni 19% a vyroba elektriny z JE 12%
  19-12=5 porad zbyva 5 % coz je nejake chyba at uz ji pouzijete na vetsi sviceni jak tu poukazuje jeden z komentaru, nebo na neco jineho.
  To ze by se timto opravdu daly vypnout JE je proste fakt.

  Nicmene to neznamena ani to nerika nic o tom jestli je to vykonavatelne.
  Toto muze udelat nejaky diktator, ten to naridi a proste se to v cele zemi vykona, ale ve “svobodnych” zemich to bohuzel nejde, protoze kazdy “jedinec” si mysli, ze jen to co on rika je pravda a nikdo jiny ji nemuze mit, viz vsechny prispevky v komentarich (vcetne meho :-)))

  A kdyz Vam soused kouri z komina tak s nim nehnete protoze on si preci na svem pozemku muze spalovat co chce, to ze to pouvsti do vzduchu a oastatni to musi dychat uz ho nezajima.

  Velmi dobre to vystihuje veta “svoboda jednoho konci tam kde zacina svoboda druheho”

  Comment by Hobit — 16.1.2014 @ 23:33

 8. Hobit sice umí počítat do 5, ale do 7 to jde již hůře :)

  Comment by Lukáš — 16.2.2014 @ 9:29

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck