EU posunula zákaz halogenových žárovek

Tomáš | Úsporné technologie | 22.5.2015

Členské země EU nedávno odhlasovali posunutí termínu zákazu halogenových žárovek na rok 2018. K tomuto rozhodnutí došlo po silném tlaků lobbistů, kteří vznesli obavu ze současné nabídky LED produktů, plně neuspokojující poptávku trhu.

Dohoda EU tak odkládá o 2 roky zákaz prodeje všech nepřímých světel v energetické třídě C, z původně plánovaného září roku 2016. Hlasování EU podpořili rovněž odborníci ze všech členských států, kteří prohlašují, že i přes posunutí zákazu na rok 2018 dojde do roku 2025  ke snížení emisí o 15,2 miliónů CO2.

Další podstatnou skutečností, která do jisté míry mohla ovlivnit rozhodnutí EU je fakt, že majoritní výroba LED produktů pochází z čínských trhů, kde byly vynaloženy masivní investice do rozvoje tohoto druhu průmyslu. Evropské společnosti, proto nemohou v současné době těmto výrobcům konkurovat, proto posunutí zákazu lze vnímat také jako ekonomické rozhodnutí, které může pomoci mnoha společnostem a ochránit tak pracovní trh v Evropě.

Dle vyjádření zástupce kampaně Coolproduct, Stavatisa Sivitose, rozhodnutí EU napomohlo ke generování zisku několika výrobcům neefektivních žárovek, avšak dle jeho slov revoluce v podobě vysoce efektivních LED žárovek nelze žádným rozhodnutím zastavit.

Diederik de Stoppelaar, zástupce organizace spojující výrobce osvětlení v EU, naopak prohlásil, že vývoj alternativních technologií potřebuje čas na jejich plnou adaptaci, a proto vnímá posunutí zákazu od roku 2018 jako přijatelný kompromis, avšak ideál spatřuje v posunutí zákazu až na rok 2020.

Zdroj: ledinside.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (9 hlasováno, průměr: 4.78)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck