Svítilna která odhalí i alkohol v krvi?

peta | Žárovkové svítilny | 12.9.2007

PAS IV SnifferMožná mnozí jen nevěřícně zakroutí hlavou, nicméně je tomu skutečně tak. Americká firma PAS Systems International, Inc. vyrábí svítilny, které zároveň dokáží pasivně měřit obsah alkoholu v krvi. Cílová skupina je nasnadě, jde o svítilnu hlavně pro policejní hlídky, které nemusí dávat podezřelým řidičům dechové testy, ale stačí, když se s baterkou přiblíží k řidičovým ústům na vzdálenost 15 až 20 cm. Úroveň alkoholu je indikována na stupnici s 9 LED diodami a má pouze přibližnou vypovídací hodnotu, nicméně pro identifikaci přítomnosti alkoholu ve vzduchu je dostačující.

PAS IIIIndikace alkoholu je řešena pomocí elektrochemického palivového článku (na bázi platiny), který generuje napětí v případě, že jsou přítomny alkoholové páry. Svítilna je díky němu schopna identifikovat alkohol v uzavřených prostorách (auto, místnosti, skříňky, …) či případně i v tekutinách a nápojích. Vzorek 15 ml vzduchu je do svítilny napumpován z okolí během zhruba 5 vteřin.

Příkladem svítilny mající výše popsanou funkci je PAS IV (Passive Alcohol Sensor). Tato baterka je v USA přezdívaná “sniffer”, volně bychom mohli přeložit do češtiny jako “čmuchal”. Je primárně vybavena halogenovou žárovkou, případnou alternativou na zakázku je i ultrafialová lampa. O napájení se stará dobíjecí NiMH baterie a její výdrž je 45 minut. Baterka váží 680 gramů, je 30 cm dlouhá, tělo má 3,8 cm v průměru, kdežto hlava je o něco širší – 5,6 cm. Koncová cena svítilny 800 USD (cca 16.000 Kč bez DPH) je poměrně vysoká, ale pokud vezmeme v úvahu ušetřené náklady na dechové alkoholové testy, tak to bude pravděpodobně pro policejní jednotky akceptovatelné.

Zdroj: Pasintl.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (4 hlasováno, průměr: 4.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck