Jak je to vlastně s těma lumenama a kandelama?

peta | Svítilny | 6.2.2007

Svíčka, kandelaHodně lidí se ptá co jsou lumeny, kandely, milikandely a jak se mezi těmito jednotkami hodnoty konvertují.

Lumen (zkratka lm) je jednotkou světelného toku a je definován jako 1/683 wattu (1,464mW) monochromatického světla frekvenci 540 terahertz (což odpovídá vlnové délce 555 nanometru). Jedná se v zásadě o zářivý výkon vyzářený zdrojem posuzovaný z hlediska citlivosti lidského oka (proto ta vlnová délka).

Pro zajímavost, lumen lze zadefinovat i pomocí svítivosti – lumen je světelný tok vyzařovaný do prostorového úhlu 1 steradián bodovým zdrojem, jehož svítivost je ve všech směrech 1 kandela. Pak pro změnu svítivost 1 kandela (zkratka cd) může být definována jako vyzářený výkon 1/683 wattu monochromatického světla o frekvenci 540THz do prostorového úhlu 1 steradián. Nicméně fyzikálně je jedna kandela definována jako kolmá svítivost 1/60 cm² absolutně černého tělesa při teplotě tuhnutí platiny za tlaku 101,32 kPa (svítivost svíčky je přibližně 1 cd, odtud název). Milikandela (zkratka mcd) je jednou tisícinou kandely.

Jinými slovy svítivost (kandela) je světelný tok (lumen) lomeno prostorový úhel pokrytí (steradián). A obráceně, světelný tok (lumen) je svítivost (kandela) krát prostorový úhel světelného kužele (steradián). Samozřejmě za předpokladu že světelný tok je v rámci světelného kužele ideálně rovnoměrně rozprostřen. Jak vypočítat prostorový úhel ve steradiánech například z úhlu kužele svítilny? Jednoduše: úhel ve steradiánech = 2 * π * (1 – cos (0.5* (úhel kužele svítilny))).

Dopadne-li světelný tok na nějakou plochu, osvětlí ji, a velikost tohoto osvětlení měříme pomocí jednotek, nazvaných lux (zkratka lx). Osvětlení o velikosti 1 lux je vyvoláno světelným tokem 1 lm, který dopadá (rovnoměrně rozptýlen) na plochu 1 čtverečního metru.

Pro srovnání můžeme uvést, že například klasická 100W žárovka na 230V dává světelný tok zhruba 1700 lumenů. LED dioda Cree XR-E 7090, používaná ve svítilnách je schopna vyprodukovat přibližně 80 lumenů při 1W výkonu a zhruba 180 lumenů při 3,5W výkonu.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (3 hlasováno, průměr: 4.00)
Loading...

2 komentáře »

 1. Se mi vybavil ten starý vtip.

  Laboratorní cvičení:

  Studente tak kolik že tam bude lumenů?
  Počkejte Lumen, Lumen toho neznám ten musí být z jiné třídy….

  Comment by TelcoBloguje — 12.2.2007 @ 17:22

 2. Definice je zde: http://www.bipm.org/en/si/si_brochure/chapter2/2-1/candela.html – v roce 1979 se od oné v článku zmíněné definice upustilo pro její nepraktičnost.

  Comment by Petr Souček — 12.2.2007 @ 19:04

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck