Tužkové NiZn akumulátory od společnosti PowerGenix. Prosadí se?

jirik | Baterie | 9.3.2009

powergenix super zAmerická společnost PowerGenix uvedla na trh nové tužkové nikl-zinkové nabíjecí baterie Quantaray Super Z.

Nikl-zinkové akumulátory mají nominální napětí 1,65V, na rozdíl od NiCd a NiMH akumulátorů, které mají nominální napětí 1,2V. Typická kapacita tužkových baterií Quantaray Super Z je 1500mAh, ale vzhledem k vyššímu napětí v sobě uchovávají množství energie srovnatelné s 1,2V akumulátory s kapacitou 2100mAh (přibližně 2500mWh).

nizn nabjeci baterieVýhoda NiZn akumulátorů je, že neobsahují jedovaté látky a jsou snadno recyklovatelné. Proti běžným NiMH akumulátorům mají výhodu v nižší váze (přibližně o 10%) a vyšší proudové zatížitelnosti až 10C.

Podle výrobce akumulátory netrpí paměťovým efektem, mají životnost až 500 cyklů a rovněž nemají problémy s vysokým samovybíjením.

Nevýhoda NiZn akumulátorů je v nekompatibilitě se současnými nabíječkami na NiMH a NiCd akumulátory. Nikl-zinkové akumulátory mají zcela odlišné nabíjecí charakteristiky a nabíjejí se metodou CC/CV. V první fázi nabíjení je článek nabíjen konstantním proudem 0,5C-1C až do dosažení napětí 1,9V, poté nabíjení přejde do fáze konstantního napětí, ve které setrvá až do poklesu nabíjecího proudu na 0,05C, kdy se nabíjení ukončí.

nizn akumulatorDle výrobce jsou akumulátory vhodné například do digitálních fotoaparátů, nebo ve větších velikostech do akumulátorů pro elektrické nářadí, nebo do hybridních a elektrických automobilů. Podobného osudu, který postihl konkurenčního zkrachovalého výrobce NiZn akumulátorů Evercel, se prý společnost PowerGenix neobává.

Doporučená koncová cena balení čtyř tužkových akumulátorů Quantaray Super Z je 14,99USD (330Kč bez DPH), balení včetně čtyř akumulátoů a nabíječky přijde na 49,99USD (1100Kč bez DPH).

Zdroj: Flashlightnews.org

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (12 hlasováno, průměr: 3.83)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck