Taky máte problém se samovybíjením NiMH baterek?

peta | Baterie | 22.2.2007

Sanyo Eneloop baterieVětšina běžných uživatelů tento problém ani nezaznamená, ať už kvůli tomu, že dobíjecí baterie nabije a rovnou použije v nějakém zařízení jako třeba walkmanu (tj. samovybíjecí efekt se nestihne projevit), anebo zkrátka pro to, že nemají přehled či možnost měřit jaké množství energie už bylo z baterie spotřebováno a jaké bylo ztraceno.

Zrovna jedna z nepříjemných možností, kde se tento efekt může projevit, je u běžného použití svítilen. Uživatel nabije své skvělé vysokokapacitní NiMH akumulátory na plnou kapacitu, vloží je do baterky, kterou pak chvíli používá až nakonec skončí uložená v šuplíku. A tam svítilna může i několik měsíců ležet a baterie v ní se pozvolna vybíjejí. Jaké je pak překvapení, když človek vyrazí na trek, vezme svítilnu ze šuplíku (přece se nemohla za těch pár minut zkoušení vybít, ne?) a po hodině používání v horách naráz baterka zhasne.

Na vině je samovybíjecí efekt NiMH baterií. Jestliže je baterie po úplném nabití odložena bez užívání, začne postupně ztrácet svou energii. Efekt je vyšší než u NiCd akumulátorů a zapříčiňuje ztrátu 5-10% kapacity během prvního dne. Následný pokles už je pozvolnější, zhruba 0,5% až 1% za den při pokojové teplotě. To odpovídá ztrátě energie v baterii okolo 30% během prvního měsíce a poté 15-20% během dalších měsíců. Samovybíjení NiMH akumulátorů také závisí na teplotě – čím vyšší teplota, tím větší samovybíjení. Shrnuto, leží-li vám klasické NiMH akumulátory někde více jak 6 měsíců, jsou pravděpodobně téměř zcela vybité.

Existuje samozřejmě řešení. Na trhu jsou výrobky od několika producentů baterií, které mají samovybíjecí efekt minimalizován. Jedná se například o Sanyo Eneloop, Ansmann maxE, Panasonic R2 Infinium či Varta Ready2use, které jsou prezentovány jako “přednabité baterie”.

Sanyo Eneloop - graf vybíjení baterie v časeSanyo tvrdí, že jejich Eneloop baterie si po půl roce skladování udrží 90% energie, Varta, Panasonic a Ansmann o něco méně – 80%. Nabízené kapacity jsou nižší než u běžných NiMH akumulátorů – maxE, R2 a Ready2use jsou k dispozici s 2100mAh, Eneloop jen s 2000mAh (myšleno pro tužkovou baterii, typ AA).

Závěr je relativně jednoduchý – pokud zařízení do kterého chcete pořídit akumulátory používáte méně často a nabíjeli byste ho méně jak jednou za měsíc, pak se vyplatí koupit některé z “přednabitých baterií”. Pokud baterie nabíjíte pravidelně za kratší dobu než je jeden měsíc, šáhněte po klasické vysokokapacitní NiMH baterii.

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (9 hlasováno, průměr: 4.78)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck