Padne A123 Systems do čínských rukou?

Tomáš | Baterie | 2.1.2013

Americká společnost A123 Systems, výrobce vysokoproudových lithiových akumulátorů bojuje o přežití. Svým dlouhodobým hospodařením nakumulovala vysoké ztráty a již nebyla schopna splácet své závazky. Do nedávné dražby se přihlásilo několik desítek potenciálních zájemců. Nejvyšší nabídka přišla překvapivě od čínského automobilového gigantu společnosti Wanxiang s částkou 256 600 000 dolarů (tedy asi 5,12 mld. Kč). Ovšem za podmínky, že po převzetí A123 čínským Wanxiangem, přijde společnost o vládní zakázky v hodnotě 120 000 000 dolarů (2,4 mld. Kč) a také o čtvrtmiliardový vládní grant na podporu výstavby továrny v Michiganu, kterou se i přesto Wanxiang zavázal otevřít.

Ovšem prodej A123 Systems do čínského vlastnictví se neshledal s příliš pozitivními ohlasy mezi americkou politickou reprezentací. Prodej má mnoho odpůrců hlavně proto, že A123 je stále silně spjat s vládními programy a to hlavně programy týkající se ministerstva obrany. Dle vyjádření politických odpůrců by mohl Wanxiang využít A123 k tvorbě vojenských aplikací, které by byly financovány americkými vládními fondy. Političtí odpůrci si budou své stanovisko obhajovat před vládním výborem pro zahraniční investice, který celý proces prodeje schvaluje během měsíce ledna tohoto roku.

Americký poslance Bill Huizeng, představitel odpůrců prodeje, zveřejnil na sociální síti Facebook obavu, že realizace prodeje A123 způsobí možné ohrožení státní bezpečnosti, a proto s prodejem důrazně nesouhlasí.

Celý vojenský program A123 byl již prodán společnosti Illinois-based Navitas Systems, aby společnost Wanxiang nemohla převzít dlouholeté výzkumy v oblasti přenosných energetických systémů a bezpilotních vozidel, které by mohly být zneužity proti USA.

Společnost Wanxiang by měla odkupem převzít zbytek majetku včetně automobilové divize, která vyráběla akumulátory pro takové firmy, jako jsou General Motors, BMW, Tata Motors, Smith Electric Vehicles a mnoho dalších.

Zda společnost A123 bude skutečně převzata Wanxiangem a jestli bude obnovena do její počáteční prosperity ukáží následující měsíce a roky.

Zdroj: greentechmedia.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (4 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck