Nové nabíjecí lithiové baterie s dvojnásobnou kapacitou

honza | Baterie | 16.5.2007

Lithium iontová baterieVědcům z americké Argonne National Laboratory se podařilo posunout hranice schopností lithium iontových baterií zase o kousek dále. Nová technologie je založena na elektrodách vyrobených ze speciální vrstvené struktury nanokrystalů na bázi manganu. Detaily byly prezentovány minuly týden na 211. zasedání americké Elektrochemické společnosti v Chicagu.

V testech dosáhly tyto baterie kapacity vyšší než 250mAh na jeden gram hmotnosti, což je více jak dvojnásobek toho co dosahují současně komerčně dostupné li-ion akumulátory. Autoři byly překvapeni hodnotami kapacity i 300mAh/g, které pokládají až za anomální. Vypadá to, že energie se neuvolňuje pouze díky lithiovým iontům, ale i díky reakcím oxidu manganu na elektrodách – přesné důvody zatím nejsou známé. Bohužel technologie při současném stavu vývoje má i své nevýhody jako je zhruba 16% snížení kapacity akumulátoru během 10 nabíjecích cyklů.

Náklady na výrobu těchto nových li-ion baterií jsou nižší oproti současným primárně díky vyšší orientaci na manganovou složku oproti kobaltové a niklové. Použití nových baterií by bylo samozřejmě široké, krom obvyklých možností jako přenosná spotřební elektronika a zdravotnická technika by se tyto akumulátory mohly prosadit v automobilovém průmyslu v nové generaci hybridních elektrických vozidel.

Zdroj: Anl.gov

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (6 hlasováno, průměr: 4.33)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck