V Japonsku vznikla “papírová” baterie

honza | Baterie,Věda | 21.3.2007

Polymerová pružná baterieHiroyuki Nishide, Hiroaki Konishi a Takeo Suga z Waseda University vyvinuli novou dobíjecí polymerovou baterii, která vypadá jako list papíru – je tenká a ohebná.

Elektroda je tvořena asi 200nm tenkou vrstvou redox-aktivního organického polymeru. Polymer obsahuje skupiny reaktivních forem dusíku, které účinkují jako nositel elektrického náboje. Baterie má překvapivě rychlou schopnost nabití – na plnou kapacitu ji stačí jen jedna minuta a má více jak 1000 cyklů nabití/vybití. Nevýhodou většiny organických polymerů je jejich rozpustnost v elektrolytu, která zapříčiňuje samovybíjení baterie. Týmu Hiroyuki Nishide se ale podařilo tento problém překonat.

Nicméně tento typ baterií je spíše určen pro specifické nasazení. Díky tomu, že neumí dobře uvolňovat energii pozvolna, hodí se spíše na zařízení, jež poskytují energii v dílčích “výtryscích” jako například kondenzátory.

Nishide si myslí, že během tří let budou tyto baterie používány v kapesních zařízeních používajících integrované obvody, primárně pro napájení pamětí a mikroprocesorů.

Zdroj: Rsc.org

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (4 hlasováno, průměr: 3.75)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck