Baterie z cukru

peta | Baterie,Věda | 3.4.2007

Cukrový palivový článek - Dr. Shelley MinteerDoktorka Shelley Minteer ze Saint Luis University v Missouri v USA představila na setkání Americké chemické společnosti svůj koncept sacharidového palivového článku. Na důkaz svého konceptu předvedla článek o velikosti poštovní známky, kterým napájela malou kalkulačku. Baterie je postavena na enzymech, které konvertují cukr do elektrické energie a zanechávají vodu jako svůj hlavní produkt.

Látky, které byly doposud úspěšně vyzkoušeny jako náplň palivového článku, zahrnují cukrovou vodu, sladké nebublinkové nápoje, glukózu a mízu stromů. Naopak bublinkové sladké nápoje se příliš neosvědčily, jejich výkon byl nižší. “Sladké” články by měly mít kapacitu 3 až 4 krát vyšší než současné lithium iontové baterie.

Velkou výhodou těchto článků je jejich bezproblémová biologická odbouratelnost a tím i minimální negativní vliv na životní prostředí. Předností je široká možnost doplnění energie z různých sladkých roztoků. Očekává se, že “cukrové” palivové články budou komerčně dostupné během 5 let.

Zdroj: Slu.edu

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (5 hlasováno, průměr: 4.60)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck