Vědci navrhli dokonalejší pouliční LED osvětlení

Tomáš | LED osvětlení,Osvětlení | 10.6.2013

Tým vědců z National Central University v Tchaj-wanu a Autonomous University of Zacatecas v Mexiku vynalezl nový způsob jak dosáhnout většího světelného výkonu, lepšího řízení paprsků a menšího oslnění v pouličních LED lampách.

Nová technologie využívá TIR kolimátory, ke kterým přidává reflexní komory a speciální mikročočky, které pomůžou optimálně usměrnit světlo a snížit oslnění okolí.

Celý výzkum byl detailně popsán v dokumentu nazvaném: “High-performance LED street lighting using microlens array” (Vysoce výkonné LED pouliční osvětlení využívající mikročočkové sady), který vede k závěru, že nová technologie dokáže snížit energii ztracenou do světelného znečistění o více jak 8%, tedy ze současných 10% (u nejlepších LED na trhu) na 2%.

Nově navržené řešení světelné řízení využívá TIR optiky, které jsou již dnes pro usměrňování paprsků v LED osvětlení běžně používané. Ovšem nová technologie umisťuje LED diody do speciální odrazové komory, která přesměrovává, nebo recykluje paprsky světla, které unikají v širokých úhlech. Dále světlo prochází přes speciální difuzor a výsledkem je vyzařování světla do přesného obdélníkovém tvaru.

Dle vědců je největší výhodou nové technologie, kromě snížení spotřeby energie zbytečně využité na světelné znečištění, také fakt, že přidané difuzéry redukují oslňování, díky zastínění světelných bodů a přinášejí rovnoměrně vyzařované světlo.

Výzkumný tým dodal, že nová technologie je mimo jiné také velmi nákladově úsporná, protože se skládá pouze ze 4 dílů včetně LED.

Zdroj: ledsmagazine.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (5 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

1 komentář »

  1. Sci-fi a fotošop :)

    Comment by Petr — 24.5.2014 @ 15:25

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck