První stát kompletně osvětlený pomocí LED

jirik | LED osvětlení | 22.1.2009

dumpling0.jpgSoukromý ostrov nacházející se nedaleko východního pobřeží USA kompletně přešel na osvětlení pomocí LED.

Ostrov “North Dumpling Island” vlastní Dean L. Kamen vynálezce populárního elektrického vozítka Segway. Majitel se rozhodl odtrhnout od USA a jednostranně vyhlásil nezávislost. Ostrov má rozlohu přibližně jeden hektar a nachází se na něm luxusní sídlo s majákem a replika Stonehenge.

dumpling1.jpgPro dosažení plné nezávislosti bylo nutné vyřešit i výrobu elektrické energie z vlastních zdrojů. Vzhledem k omezeným možnostem na ostrově je všechna elektřina vyráběna z obnovitelných zdrojů, hlavně pomocí větrné a solární elektrárny. V rámci maximálních úspor spotřeby elektrické energie bylo nutné ušetřit i na osvětlení.

dumpling2.jpgVe spolupráci se společností Philips Color Kinetics bylo veškeré osvětlení na ostrově vyřešeno pomocí LED světel. Osvětlením místností pomocí LED se spotřeba energie snížila až o 70% proti řešení pomocí žárovek a venkovní barevné LED osvětlení ušetřilo přibližně polovinu elektrické energie. Díky lepšímu designu svítidel i přirozené směrovosti LED se podařilo omezit i světelné znečistění.

Dean Kamen doufá, že ostrov bude sloužit jako demonstrace toho, co lze dosáhnout pomocí dnešních špičkových technologií a časem se snad podaří prosadit i ve větším měřítku.

Zdroj: Flashlightnews.org

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (12 hlasováno, průměr: 4.00)
Loading...

1 komentář »

  1. Tak už se to začíná rozjíždět i v naší republice. Jedné české firmě se podařila realizace venkovního světla a po dokončení jej nabídne k osvětlení měst a obcí. Dětské nemoci odstranila a očekává certifikaci. Budoucnost je světlá….

    Comment by ZdŽtc — 5.2.2009 @ 16:00

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck