Osram odhaluje energetickou náročnost životního cyklu světelných zdrojů

jirik | LED osvětlení | 24.8.2009

Osram life-cycle assessmentSpolečnost Osram provedla výzkum týkající se energetické a materiální náročnosti různých druhů světelných zdrojů přes celý jejich životní cyklus.

Hodnoceny byly klasické žárovky, kompaktní zářivky a LED světelné zdroje. Do hodnocení byla zahrnuta cena surovin, energie spotřebovaná na výrobu a dopravu, energie spotřebovaná během samotného používání světelného zdroje i při likvidaci světelného zdroje.

Výzkum byl proveden s 8W LED “žárovkou” Osram Parathom Classic A55 používající LED Golden Dragon Plus, zástupcem kompaktních zářivek byla 8W Osram Dulux Superstar Classic A a z žárovek byla použita 40W OSRAM Classic A.

Jako referenční byl zvolen čas použití 25000 hodin, na tuto dobu stačí použít jedinou LED “žárovku”, tři kompaktní zářivky a 25 klasických žárovek. Z výzkumu vyplývá, že z celkové energetické stopy kompaktních zářivek i LED zdrojů je 98% energie spotřebováno při svícení a pouhá 2% jsou spojena se samotnou výrobou světelného zdroje. U klasických žárovek je tato hodnota přibližně 3x vyšší.

Nepotvrzují se tak některé dohady, že samotná výroba LED světel je energeticky příliš náročná a k žádným úsporám jejich používáním nedojde. Podrobné výsledky studie zveřejní Osram v říjnu.

Zdroj: osram-os.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (11 hlasováno, průměr: 4.82)
Loading...

2 komentáře »

  1. v článku chybí to o čem je, chybí údaje energetické náročnosti životního cyklu svítidel, je tam jen poměr spotřeby energie výroby a spotřeby proudu svícením ale kolik teda spotřebují jednotlivé typy, nebo aspoň kolikrát víc nebo míň spotřebuje celkem žárovka než kompaktní zářivka?

    Comment by nn — 12.9.2009 @ 5:30

  2. podle Osramu je světelný výkon všech zkoumaných zdrojů ekvivalentní. tzn. 8W kompaktní zářivka, 8W LED zdroj a 40W žárovka by měly svítit zhruba stejně. energetické úspory si jistě snadno dopočítáte. podrobnější informace si zájemci jistě rádi dohledají v říjnové podrobné zprávě.

    Comment by jirik — 12.9.2009 @ 9:13

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck