Novoroční křišťálovou kouli rozzáří 32256 LED

jirik | LED osvětlení | 17.12.2008

crystal_ball0.JPGKaždý rok sledují miliony lidí na celém světě spuštění novoroční svítící “křišťálové” koule z budovy Times Tower v americkém New Yorku. Tato tradice sahá až do roku 1907, kdy byla spuštěna první koule osazená stovkou 25W žárovek.

crystal_ball_old.JPGKonstrukce koule se s dobou mění a již od minulého roku jsou pro její osvětlení kompletně použity LED. Křišťálová koule pro oslavu příchodu roku 2009 je proti loňské opět vylepšena a sestává z 32256 Luxeon Rebel LED.

Díky kombinaci velkého množství různobarevných LED je možné vytvořit plnou paletu až 16 milionů barev. Koule se vlastně chová jako velká obrazovka a může zobrazit miliardy různých crystal_ball1.JPGvzorů. Synchronizace svícení LED je samozřejmě řešena přes počítač a i na samotnou konstrukci byly použity ty nejmodernější technologie.

Protože bude koule používána i při různých dalších speciálních příležitostech během roku, jsou velké nároky kladeny na dostatečné chlazenícrystal_ball2.JPG i na odolnost vůči povětrnostním vlivům. Stav každé LED je individuálně monitorován a její teplota je regulována aktivním chlazením, případně i přizpůsobením výkonu LED aktuálním podmínkám. Samotná koule není žádný drobek, má průměr 3,65 metru a váží úctyhodných 6 tun.

Zdroj: Timessquarenyc.org

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (3 hlasováno, průměr: 4.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck