Národní Galerie testuje vliv LED na vnímání barev

peta | LED osvětlení,Osvětlení | 22.6.2015

Národní Galerie v Anglii připravila zajímavý experiment, který je součástí výstavy Making Colour (jak vznikají barvy), zaměřené na vědecké metody demonstrující způsob použití barev v uměleckých dílech.

Světelný experiment zkoumá reakci mozku a očí na vnímání barvy u uměleckých děl, při různých světelných podmínkách. K experimentu byly využity počítačem řízené LED pracující při různých vlnových délkách, určené k simulaci odlišných světelných prostředí, jako například světlo svíček, atd.

Experiment byl vyvinut ve spolupráci s profesorem neurovizuální vědy Univerzity of Newcatle, Anya Hurlbertem, který bude analyzovat výsledky výzkumu, trvajícího do 7.září 2015.

Závěr analýzy by měl přispět k optimalizaci osvětlení na jednotlivých malířských dílech. Dle vyjádření, Joe Padfielda, vědce Národní galerie, by osvětlení starých děl  mělo odpovídat dobovému osvětlení, tedy kombinaci světla ze svíček, loučí a dennímu světlu. U moderních děl by zas měla být použita kombinace modernějších zářivek či wolframových žárovek. Ideální cestu spatřuje v nastavitelném osvětlení, které se přizpůsobí optimálním světelným podmínkám.

Národní galerie již několik let obnovuje zastaralé osvětlení za úspornou LED technologii, která může měnit barevnou teplotu. Mimo to Galerie nainstalovala automatizovaný systém, který v malých krocích mění osvětlení v závislosti na intenzitě denního světla. Tento prvek umožňuje návštěvníkům vnímat obraz při konzistentním osvětlení bez ohledu na venkovní světelné podmínky.

Zdroj: luxreview.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (5 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck