Moderní osvětlení rozzářilo Emirates Arenu v Glasgow

PR | LED osvětlení | 5.4.2017

Emirates Arena osvetleniEmirates Arena ve skotském městě Glasgow byla postavena společností Glasgow Life, aby se stala novým domovem skotského sportu. Především se ale měla stát dějištěm celé řady klíčových událostí při nadcházejících mezinárodních Hrách Commonwealthu v roce 2014. K tomu bylo zapotřebí vybudovat víceúčelovou arénu, jejíž součástí by bylo prostorné sportoviště, velodrom a spojovací budova s otevřenými prostory a kancelářemi.

Kvalitní osvětlení pro různé druhy sportů

Pro společnost Philips bylo vypracování návrhu a realizace osvětlení veškerých prostor skotské Emirates Areny velkou výzvou. Sportovní areál ve skotském Glasgow dokáže pojmout více než 7 000 návštěvníků a zahrnuje šest běžeckých drah o délce 200 metrů, které mohou být hydraulicky ovládány. Díky tomu je možné v místě běžeckých drah vytvořit prostor pro další sporty (například pro badminton, který je rovněž součástí Her Commonwealthu). Mimoto se zde také často pořádají turnaje v tenisu, stolním tenisu, judu, boxu a mnoha dalších sportech. Každá z těchto uvedených aktivit má velmi odlišné požadavky na osvětlení sportoviště.

Díky úzké spolupráci společnosti Philips s inženýry firmy Arup a dodavateli firmy Forth bylo možné splnit všechna požadovaná kritéria. „S firmou Philips jsme spolupracovali již při tvorbě designového návrhu projektu, kdy jsme se mohli podělit o své zkušenosti s osvětlováním mnoha sportovišť, mezi které patřily i olympijské hry v Londýně a v Pekingu,“ vzpomíná Tom Pheely z firmy Arup a dodává: „Díky tomu jsme mohli uplatnit své zkušenosti i v případě Emirates Areny. Bylo nutné jednak splnit veškerá kritéria určená pro sportovní centra, ale také bylo důležité, aby byl systém efektivní po stránce spotřeby elektrické energie.“

Efektní řešení pro všestranný sportovní areál

Při snaze vyhovět všem důležitým požadavkům se ukázalo jako nejvhodnějším řešením instalování 188 světlometů ArenaVision, které hrají klíčovou roli při poskytování výkonného a flexibilního systému osvětlení v celé Emirates Areně. Reflektory ArenaVision jsou postaveny na pokročilém optickém systému, díky kterému je možné naprosto přesně a efektivně osvětlovat jednotlivé dráhy v různých světelných úrovních. Osvětlení v Emirates Areně je proto možné přizpůsobovat podle toho, zda v areálu právě probíhá pouze trénink, soutěž, či závod, který je snímán kamerou a následně přenášen do televizního vysílání.

Reflektory ArenaVision jsou ovládány prostřednictvím centrálního počítačově řízeného systému Philips Dynalite. Ten obsluhují zaměstnanci Emirates Areny, kteří prošli školením společnosti Philips. Systém Philips Dynalite umožňuje výběr ze čtyřiceti přednastavených úrovní osvětlení. Aby byla vždy zajištěna dostatečně dlouhá životnost reflektorů a zároveň bylo možné hromadně vyměňovat zdroje světla, systém automaticky střídá, které reflektory mají svítit. Pouze v případě, že je potřeba sportovní areál nasvítit pro televizní vysílání, není tento systém používán.

Osvetleni cyklisticke drahyOsvětlení cyklistické dráhy a kanceláří

Velodrom v areálu Emirates Areny je postaven tak, aby se stal přirozeným domovem skotské cyklistiky. V prostorách velodromu se koná celá řada důležitých cyklistických událostí, ale také slouží jako sportoviště pro všechny, kteří si chtějí vychutnat osobní cyklistický zážitek na velodromu. Cyklistické závody zde může sledovat více než 2 000 diváků z pevných sedadel a dalších 2 000 diváků může během významných událostí využít dočasná místa v areálu.

Pro společnost Philips bylo osvětlení velodromu neobvyklým úkolem především v tom, že bylo potřeba zajistit kvalitní konzistentní osvětlení na všech místech obloukové dráhy. Aby bylo tohoto požadavku dosaženo, provedla společnost Philips celou řadu rozsáhlých modelových studií, na základě kterých bylo zjištěno, jak splnit všechna požadovaná kritéria a zároveň najít to nejlepší možné řešení. V prostorách velodromu bylo proto nakonec instalováno a uvedeno do provozu 272 reflektorů ArenaVision.

Osvětlení v kancelářích a dalších prostorách ve spojovací budově mezi sportovním areálem a velodromem je vybaveno systémem světelných kontrolních modulů Philips propojených do ToBe Touched jednotek, které uživatelům umožňují přizpůsobit osvětlení tak, aby jim poskytovalo dostatečný světelný komfort. Zaměstnanci si mohou přizpůsobit celou řadu parametrů včetně jasu, barvy, teploty a sytosti osvětlení.

Společnost Philips jako zkušený partner

Tom Pheely ze společnosti Arup říká: „U významných projektů, jako je i skotská Emirates Arena, je zapotřebí mít jistotu, že jednotliví dodavatelé mají nezbytné odborné zkušenosti a znalosti. Profesionalita týmu Philips a kvalita produktů měla výrazný podíl na úspěchu celého projektu.“

Zapojení společnosti Philips do projektu osvětlení Emirates Areny v Glasgow pokračuje i poté, co byla tato zakázka realizována. Společnost Philips totiž poskytuje v celém areálu dodatečné servisní služby, které zajišťují trvalý optimální výkon osvětlení a jeho kvalitu i v průběhu dalších let.

Zdroj: lighting.philips.cz

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (2 hlasováno, průměr: 3.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post.

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck