Japonsko může uspořit až 9% energie přechodem na LED osvětlení

jakub | LED osvětlení | 28.7.2011

Japonský institut energie a ekonomiky (IEE) vydal zprávu, zabývající se možným ušetřením spotřeby elektrické energie při přechodu na LED osvětlení.

Po havárii jaderné elektrárny ve Fukušimě Japonsko zkoumá národní energetickou politiku a možnosti šetření energie. IEE odhaduje, že pokud v celé zemi nahradí žárovky a zářivky za moderní LED svítidla, mohl by se potřebný elektrický výkon snížit zhruba o ekvivalent výroby třinácti jaderných reaktorů. Zástupce ústavu nadále uvedl, že podpora zavedení LED technologií bude sloužit jako opatření na úsporu energie, které má bezprostřední efekt a dlouhodobé trvání.

Odhaduje se, že v Japonsku je používáno přibližně 1,6 miliardy svítidel, z toho 870 milionů v domácnostech, 580 milionů v kancelářských prostorách a 160 milionů v továrnách. Na osvětlení se ročně spotřebuje zhruba 150 miliard kilowatt hodin energie. Pokud by skutečně došlo ke kompletnímu přechodu na novou technologii, celkové úspory japonský institut odhaduje na 58,4 miliardy kWh. To je přibližně 9% celkové roční spotřeby elektrické energie v Japonsku.

Jediným problémem tak zůstává pořizovací cena LED osvětlení, která je prozatím minimálně dvacetkrát vyšší než u klasických žárovek. Počáteční náklady by byly až 15,7 bilionu jenů. Úředníci IEE navrhují, aby tato obměna začala postupně domácnostmi a malými kancelářemi, kde je to nejsnadnější. A doufá, že kompletní nahrazení by v několika fázích mohlo úspěšně proběhnout.

Zdroj: mainichi.jp

 

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (6 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck