EU postupně zakazuje žárovky od září 2009

jirik | Osvětlení | 10.12.2008

zarovka.jpgV souvislosti se snahami o omezení spotřeby elektrické energie, potažmo produkce skleníkových plynů, navrhuje Evropská komise postupné omezování prodeje žárovek, které přejde v jejich úplný zákaz v roce 2016.

Prodej všech klasických i halogenových žárovek s mléčným sklem bude zakázán již od září 2009. Stejně na tom budou čiré žárovky silnější než 100W. V dalších letech přijdou na řadu postupně 75W a 60W žárovky až nakonec v roce 2012 budou zakázány všechny klasické čiré žárovky. Účinnější čiré halogenové žárovky budou moci na trhu zůstat až do roku 2016, kdy budou rovněž zakázány.

banthebulb.pngZákaz se nebude vztahovat na žárovky určené pro speciální použití, jako například v domácích spotřebičích (trouba, lednička), nebo jako infralampy.

Evropská unie v této iniciativě není samotná, s podobnou přišla již v loňském roce Austrálie, ale stále sílící snahu můžeme najít i v USA a dalších zemích.

Zdroj: Evropská komise

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (6 hlasováno, průměr: 4.67)
Loading...

1 komentář »

  1. Opět jen lobby výrobců. Svět se dobrovolně řítí do stavu kdy se poctivé a dobré komodity budou prodávat na černém trhu a lidi si je budou doma syslit na horší časy až nebudou – jako za komunismu. Hele tady maj ….. honem kup jich aspoň …… bo až nebudou tak kde je budeš shánět? A tak lidi opět plní sklepy protože měkká pájka bez olova je sice k životnímu prostředí šetrná, leč takový spoj stárne podstatně rychleji a sype se již při -20 stupních, poctivé olejové barvy narozdíl od těch nových vodou ředitelných drží na plotě klidně 30 let. Škoda Travexu který se již dlouho seznat nedá a Roundup je poměrně slabá náhražka. Po starém klasickém gumoasfaltu lze už jen zaplakat. A teď nám seberou i ten jediný zdroj světla kdy u jedné 100W žárovky může v poklidu vegetovat celá rodina a vidí při ní stejně dobře 12ti letý kluk při lepení letadýlka jako 90ti letá babička při čtení novin. No nic. Hold nezbývá než opět vytáhnout prachy z kešeně a nakoupit tak 300 ks žárovek různých druhů na horší časy.

    Comment by Terst — 16.12.2008 @ 20:38

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck