Nejvýkonnější laser na světě bude umístěn v ČR

jirik | Lasery | 22.8.2011

V srpnu bylo dokončeno schvalování evropského projektu ELI (Extreme Light Infrastructure), v jehož rámci bude v České republice postaveno výzkumné laserové středisko v Dolních Břežanech. Laser postavený v ČR bude schopný vytvářet pulzy o výkonu až 200 petawatt (1015 W), což je přibližně 1000x vyšší výkon než u současných nejsilnějších laserů ve Francii a USA.

Laserové svazky budou generovány femtosekundovým oscilátorem, který poskytne pulsy s délkou trvání 5 femtosekund (5x 10-15 s). Takto krátký puls bude zesílen pomocí technologie OPCPA, která pracuje s frekvencí 10 Hz a s nominální délkou komprimovaného pulsu 10-15 fs. Energii nelineárnímu zesilovacímu procesu dodává multideskové kryogenně chlazené DPSSL jednotky (diodově čerpané pevnolátkové lasery), které jsou schopny dodat potřebné množství energie při vysoké opakovací frekvenci. Špičkový výkon dodávaný na konci zesilovacího stupně je v řádu PW. Jednotlivé laserové svazky jsou pak rozvedeny vakuem do jednotlivých laboratoří, kde slouží jako mnohoúčelový výzkumný nástroj unikátních parametrů.

Výsledky práce jednotlivých výzkumných programů najdou uplatnění v široké škále vědeckých odvětví od laboratorní astrofyziky po medicínu, chemii, biologii nebo materiální vědy. Jedním z cílů je vyvinout laserový urychlovač částic, který může přispět k léčbě rakoviny. Při léčbě onkologických onemocnění jsou zapotřebí vysoce kvalitní a levné protonové zdroje a právě projekt ELI k nim může otevřít cestu.

Výstavba laserového centra ELI bude stát 6,9 miliardy korun, které budou hrazeny z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace a z 85% se na nich bude podílet EU. Zahájení provozu je plánováno na rok 2016.

Zdroj: www.eli-beams.eu, Jan Hřebíček

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (7 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

Žádné komentáře »

Zatím žádné komentáře.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck