Koncept BMW i8 bude používat laserové svítilny

marek | Lasery | 26.9.2011

Zapomeňte na halogenová a xenonová světla na automobilech! Do automobilového průmyslu stále více proniká LED osvětlení. Často se užívají LED blinkry, občas se již objevují i LED čelní světla, ale v blízké budoucnosti zřejmě přijde na trh zcela nová kategorie osvětlení.

BMW představilo svůj koncept modelu i8, který bude využívat laserových čelních světel. Automobilka se pro laserová čelní světla rozhodla ze dvou důvodů. Toto řešení totiž nabízí velmi energeticky úsporné řešení osvětlení, což v případě světa čtyř kol znamená nižší spotřebu pohonných hmot. Zároveň s tím ale ještě laserová světla umožňují přijít se zcela novým pojetím designu.

Spojení laseru s osvětlením u automobilů může na první pohled vypadat poněkud děsivě. Laserové paprsky přeci jen nejsou při přímém styku se zrakem zcela zdravotně nezávadné. Dle BMW ale nebudou paprsky vysílány do prostoru přímo, ale nejprve projdou luminoforem, který přemění monochromatické laserové světlo na klasické bílé světlo. Společnost BMW tvrdí, že takto se jim podaří vytvářet světlo s účinností až 170 lumenů na Watt.

Model BMW i8 by se měl podle všeho dostat na trh v horizontu několika let. Laserové světlo údajně umožní řadu dosud neznámých, zajímavých novinek, na které se u tohoto modelu můžeme také těšit.

Zdroj: gizmag.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (5 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

1 komentář »

  1. Na mojí koloběžce používam halogenové světlo a trafo, BMW je pořád napřed. Marcel Dobíšek

    Comment by Marcel — 24.12.2012 @ 22:30

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck