Trh s LED vzrostl v roce 2010 o 93%

jirik | Výrobci LED | 2.5.2011

Dle studie společnosti Strategies Unlimited vzrostl celosvětový trh se světelnými diodami z 5,6 miliardy dolarů v roce 2009 na 10,8 miliardy dolarů v roce 2010. To je růst o úctyhodných 93% za jediný rok.

Nejvíce LED bylo použito pro podsvícení displejů v mobilních zařízeních (39%) a LCD monitorech a televizích (33%). Výroba domovních svítidel a automobilový průmysl si z celkového množství prodaných LED ukrojily po osmi procentech. Na výrobu signalizačních zařízení bylo použito 6% LED a posledních 6% zbývá na všechny ostatní aplikace světelných diod.

Výrobce světelných diod s největšími tržbami je japonská Nichia, následovaná Samsungem a Osram Opto Semiconductors.

Společnosti Samsung LED, Seoul Semiconductor, a LG Innotek byly úspěšné hlavně v oblasti podsvícení LCD panelů. Osram je silný v automobilovém sektoru, produkty Lumileds jsou rozšířené například v LED blescích mobilních zařízení a společnost Cree je silná zvláště na trhu domovních svítidel a přenosných svítilen.

Podíváme-li se na podíly výrobců dle země původu, povede Japonsko (33%), následované Koreou (28%), na Evropu + USA připadne 23%, Taiwan (14%) a výrobci z pevninské Číny mají pouze 2%. Dle společnosti Strategies Unlimited používají čínští výrobci technologie zastaralé 3-5 let, ale díky plánovaným masivním investicím do modernizací bude jejich podíl zřejmě rychle růst. Nehledě na to, že mnoho světových výrobců stejně obvykle má alespoň část produkce v Číně umístěnou.

V následujících letech by měly trh nadále táhnout hlavně displeje s LED podsvícením, ale postupně by měla narůstat část trhu s domovním osvětlením (hlavně díky postupnému zákazu žárovek po celém světě). Průměrný roční růst celého trhu v následujících letech je odhadován na 15%, takže v roce 2015 by měl dosáhnout hodnoty 18,9 miliardy dolarů.

Zdroj: Ledsmagazine.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (6 hlasováno, průměr: 5.00)
Loading...

6 komentáře »

  1. Rozvoji LED trhů chybí následující:

    1) Standardní srovnání svítivosti s klasikými žárovkami (svítí jako 60, 75, 100, 120 W apod.).
    2) Bezplatná výměna LED žárovky, pokud doba životnosti bude kratší jak definovaná
    3) Propagace LED osvětlení, ukazování výhod apod.

    Jirka

    Comment by Jirka — 2.5.2011 @ 13:20

  2. 1) Srovnání se standardními žárovkami uvádí prodejci poměrně často, bohužel často nepravdivě.
    2) Málokdo má tak kvalitní produkt (bohužel), aby na něj dal záruku v tomto rozsahu.
    3) Propagace myslím existuje, ale pokud se informace o LED osvětlení objeví v masových médiích, tak se často slibují skoro zázraky, takže to může být až kontraproduktivní.

    Hlavní problém osobně vidím spíše ve vysoké ceně za kvalitní LED světla. I když třeba v Japonsku to už asi takový problém není viz. http://www.fotonmag.cz/osvetleni/led-osvetleni/panasonic-planuje-prodat-9-milionu-led-zarovek-v-japonsku/

    Comment by jirik — 2.5.2011 @ 18:45

  3. No to je ono, pokud se informuje nepravdivě, tak to nikdo kupovat nebude. A pokud prodejce uvádí životnost 50 tisíc hodin a potom ji není schopen zaručit, tak asi klame zákazníka, ne?

    Comment by Jirka — 3.5.2011 @ 15:18

  4. Pokud tím myslíš, že výrobci resp. prodejci by na takové zboží měli dávat 5-6 let záruku, tak se s tím asi dá souhlasit. Jako spotřebiteli by se mi to určitě líbilo :)

    Comment by jirik — 3.5.2011 @ 22:40

  5. Zdravím
    Jako dodavatel LED osvětlení na zakázku koncovým uživatelům musím upozornit, že drtivá většina výrobců kvalitního LED osvětlení poskztuje běžně záruku 5 let. Samozřejmě se to netýká zdroje i když by měl vydržet zhruba stejně dlouho. Většina výrobců používá diody od Osramu nebo Philipsu, případně Cree a Nichia a mohou si to tedy dovolit.
    Na trhu je obrovský přetlak nekvalitního zboží z číny a polska, jinak tomu není ani u diod a proto se vždy uvádí od koho jsou ledky ve svítidlech. Bohužel ale ani toto není záruka že nekupujete napodobeninu. Vyplatí se poradit se a ne nakoupit nejlevnější artikl přes eshop……

    Comment by Pepe — 10.5.2011 @ 8:41

  6. Pravdou je, že čínští výrobci trochu zaspali dobu co se LED čipů týče, nicméně čínské LED žárovky nemusí být špatné, protože mnoho výrobců je osazuje kvalitními LED čipy. Většinou jsou použity taiwanské ledky, které patří mezi průměr co se kvality týče, ale cena je velmi příznivá. Samozřejmě není problém domluvit osazení třeba Nichia či Cree, jenže cena se zvýší minimálně o 30%, a českému zákazníkovi se těžko vysvětluje, že by si měl výrazně připlatit za špičkovou kvalitu. A za druhé je třeba si uvědomit, že životnost LED v žárovce velmi výrazně ovlivňuje konstrukce, pokud je odfláknuté chlazení, tak to ani Cree nezachrání.

    Comment by pepik — 17.5.2011 @ 11:49

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck