Vědci vynalezli nové polymerové světelné zdroje

Tomáš | Věda | 31.1.2013

Vědci z americké univerzity Wake forest, ležící v severní Carolině, vynalezli po desetiletém úsilí osvětlení založené na bázi elektroluminiscenčního polymeru (field-induced polymer electroluminescent) – tzv. FIPEL technologie, která vydává příjemné měkké bílé světlo bez neduhů provázejících světlo ze zářivek.

Dle slov Davida Carolla, profesora fyziky a ředitele Centra pro nanotechnologie a molekulární materiály, vedlo vědce zaměření na výzkum nového osvětlení, hlavně stížnosti uživatelů na nepříjemný svit zářivek, který při delším používání  způsobuje podráždění a bolesti očí.

Princip nových světelných zdrojů spočívá ve třech vrstvách elektroluminiscenčního polymeru poly(vinylcarbazole) smíchaného s malým množstvím nanomateriálů. Při průchodu proudu tímto materiálem dochází k vyzařování světla se spektrem podobajícím se slunečnímu svitu, které lidské oči vnímají jako nejpřirozenější.

Nová světla FIPEL jsou unikátní také tím, že jsou vyrobeny z organického plastu bez použití rtuťi a  skla jako u klasických zářivek, tedy nové polymerové žárovky budou snadno rozložitelné na skládkách bez vypuštění toxických odpadů do přírody.

Dle dodatku Davida Carolla bude možné nová svítidla vyrábět v jakémkoliv tvaru či barvě a půjde je bez problémů použít v jakýchkoliv interiérových prostorách. Kromě náhrady stávajících interiérových osvětlení, bude možné dle Carolla nový typ světla využít také pro velkoplošné osvětlovací displeje, či například jako osvětlení souprav metra. Odhadovaná životnost nových světelných zdrojů se předpokládá v rozsahu od 20 000 do 50 000 hodin, v závislosti na intenzitě jasu.

Přesná čísla o účinnosti výzkumníci zatím neuvádějí, pouze zmiňují, že by měla být až dvakrát vyšší než u běžných zářivek. Očekávané uvedení FIPEL do masové výroby a následné uvedení na trh by prý mohlo proběhnout během jednoho až dvou let.

Zdroj: techradar.com

1 hvězda2 hvězdy3 hvězdy4 hvězdy5 hvězd (9 hlasováno, průměr: 4.56)
Loading...

4 komentáře »

  1. Nepotřebuju, mám LEDky.

    Comment by nomohakon — 31.1.2013 @ 14:04

  2. Bude to skvělé pokud to nezabije cena. Ta doposud brání většímu rozšíření alternativních zdrojů.

    Comment by tom — 31.1.2013 @ 14:45

  3. “Nepotřebuju, mám LEDky.”

    LEDky jsou dobre ale do interieru maji par nevyhod. Jsou bodove a spektrum neni moc idealni.
    Pokud by tahle technologie byla cenove konkurence schopna byl to dobry pokrok.

    Bohuzel v clanku chybeji jakokoliv blizsi technike udaje…

    Comment by Tomas — 1.2.2013 @ 16:11

  4. LEDky samy o sobě sice bodové jsou, ale s tím se přece dá pracovat. Vhodným tvarem optiky či rozprostřením světelných zdrojů si můžete vytvořit svítidlo s libovolným rozložením světla. Osobně mezi LED osvětlením s teplotou 3000K/CRI >80 a žárovkami nepozoruji v kvalitě světla rozdíl.

    Comment by jirik — 1.2.2013 @ 16:58

RSS feed for comments on this post. TrackBack URI

Zanechat komentář

O nás | Vydáváno s pomocí ARIGA s.r.o. | Powered by WordPress | Theme by Roy Tanck